Zamknij
REKLAMA

Kara za niezłożenie deklaracji

09:30, 20.01.2022 | KL
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Do końca czerwca 2022 roku właściciele budynków muszą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Trzeba w niej określić, jakich źródeł ogrzewania się używa. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie miasta/gminy, przesłać pocztą albo za pośrednictwem internetu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zgromadzenie danych o tym, jak ogrzewamy swoje domy. Sporządzana na tej podstawie mapa emisyjności ma pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.Taka baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji.

Każdy właściciel lub zarządca budynku, zarówno mieszkalnego jak i niemieszkalnego, ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia bazy, czyli od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w przypadku istniejących urządzeń grzewczych. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek złożenia deklaracji powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz, kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Terminy:

  • deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania,
  • deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.

Deklaracje do CEEB można złożyć w formie papierowej wypełniając formularz odręcznie i wysyłając go pocztą albo doręczyć do urzędu. Osoby, które chcą zgłosić źródła ogrzewania za pośrednictwem internetu, muszą wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić, podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.

Deklaracje do pobrania:deklaracja-A zamieszkała

deklaracja-B niezamieszkała

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%