Zamknij

Rozmowa o planach budowy elektrowni jądrowej

14:10, 12.07.2020 K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com Fot: powiat-lebork.com

O planach budowy elektrowni rozmawiali przedstawiciele zarządu PGE EJ 1 z Edmundem Głombiewskim, Wicestarostą Lęborskim.

Gruntowna modernizacja dróg lokalnych, reaktywacja dwóch linii kolejowych wraz z ich elektryfikacją, budowa wschodniej obwodnicy Lęborka – to wymierne korzyści, jakie powiat lęborski mógłby zyskać, jeśli decyzja lokalizacyjna budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej,  wskazałaby okolice Kopalina – Lubiatowa.

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to jeden z kierunków transformacji sektora energetycznego, spełniających wymagania Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia emisji CO2 i zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w wytwarzaniu energii elektrycznej. W związku z aktualnym rozmieszczeniem źródeł wytwarzających energię w Polsce, lokalizacja przedsięwzięcia na północy kraju wydaje się zasadna z racji ograniczenia kosztów przesyłu prądu i szeroko pojmowanego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Aktualnie rozpatrywane są dwie lokalizacje elektrowni jądrowej: w Żarnowcu i w okolicach Lubiatowa - Kopalina na terenie powiatu wejherowskiego. Przygotowaniem wstępnego etapu inwestycji z realizacją badań lokalizacyjnych i środowiskowych zajmuje się spółka celowa PGE EJ 1 sp. z o.o., którą w charakterze Doradcy Technicznego wspiera Jacobs Clean Energy Ltd.

We wtorek (7.07) odbyło się w lęborskim starostwie spotkanie w sprawie planowanych lokalizacji siłowni jądrowej nieopodal granic powiatu lęborskiego. Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski przyjął Roberta Ostrowskiego – p.o. Prezesa Zarządu PGE EJ 1, Wiceprezesa – Pawła Zarębę, Daniela Piróga – Kierownika Zespołu ds. Infrastruktury oraz Krzysztofa Tyszko, pełniącego funkcje Infrastructure Development Expert. – Priorytetem w związku z budową elektrowni jądrowej jest bezpieczeństwo – mówił Paweł Zaręba, Wiceprezes Zarządu PGE EJ 1 – Koszty inwestycji to sprawa drugorzędna. Na ten moment dla nas istotne jest stworzenie infrastruktury transportowej do budowy elektrowni. Dotychczasowe badania i analizy wskazały nam dwie najbardziej zasadne lokalizacje. Która okaże się tą najkorzystniejszą, wskażemy w raporcie w lipcu 2021 r.

Powiat Lęborski pracuje aktualnie nad dwoma dokumentami strategicznymi: Strategią Rozwoju Powiatu Lęborskiego do roku 2027 (okres programowania UE) i Strategią Elektromobilności. Wyniki uzyskane w trakcie badań przeprowadzonych przez PGE EJ 1 mogłyby w znaczący sposób wesprzeć oba opracowania i wpisać się w planowany strategiczny rozwój powiatu. Uruchomienie pierwszego bloku energetycznego elektrowni zaplanowane zostało na 2033 r. Wcześniej, do 2027 r. miałaby powstać całość infrastruktury umożliwiającej budowę. Na razie nie określono w jakiej technologii miałaby powstać projektowana elektrownia. To określą decyzje polityczne Rządu RP z uwzględnieniem, jako priorytetu, wymienionego wcześniej bezpieczeństwa. Powiat Lęborski sąsiadujący bezpośrednio z planowaną inwestycją (nieopodal Harcerskiej Bazy „Szklana Huta”) mógłby na tej lokalizacji zyskać bardzo wiele: modernizację lokalnej sieci dróg, wybudowanie wschodniej obwodnicy Lęborka o dużym znaczeniu tranzytowym i reaktywację dwóch linii kolejowych wraz z ich pełna elektryfikacją: Garczegorze – Wejherowo i szlaku 202 Wejherowo – Gdańsk. To pozwoliłoby na stworzenie alternatywnych połączeń dla dotychczasowej znacznie obciążonej i jednotorowej z Lęborka do Wejherowa linii łączącej Lębork z Trójmiastem. Kolejną korzyścią, na którą wskazuje aż 67% ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych, byłoby stworzenie nowych miejsc pracy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w końcu kwietnia br. Aż 71% mieszkańców gmin lokalizacyjnych popiera budowę siłowni jądrowej w regionie, co stanowi wzrost o 2 pkt. proc. w stosunku do roku 2018. Wśród motywatorów 18% ankietowanych wskazuje na korzyść w postaci tańszej elektryczności, a 35% liczy na nowe miejsca pracy. Energia jądrowa, do tej pory w Polsce nieobecna, budzi jednak tez sporo obaw w kontekście katastrofy w Czarnobylu sprzed 34 lat, czy tragedii w elektrowni Fukushima nr 1 w Japonii, 10 lat temu. O ile w Czarnobylu zawiódł czynnik ludzki stymulowany niewłaściwymi decyzjami politycznymi władz ówczesnego ZSRR, tragedia w Fukushima była skutkiem tąpnięcia geologicznego z towarzyszącym mu tsunami, to polska lokalizacja siłowni jądrowej zdaje się być wolna od podobnych obciążeń. Znajdujemy się bowiem na obszarze poza obszarem niekontrolowanych zdarzeń sejsmicznych, a technologia, zabezpieczenia i nadzór nad funkcjonowaniem elektrowni wyłączają prawdopodobieństwo błędu ludzkiego i zależności od jakichkolwiek politycznych decyzji, bez względu na aktualny układ politycznych sił. Decyzja lokalizacyjna jest decyzją transgraniczną, uwzględniającą interesy 14 krajów znajdujących się w 1000 km dystansie potencjalnej siły rażenia jądrowej katastrofy. Wstępne projekty w tej kwestii zostały sporządzone w 2016 r., jednak badania środowiskowe trwają do dnia dzisiejszego, również po decyzji wstrzymania budowy niezbędnej infrastruktury.

Przyszłość energetyki, stopniowo uniezależniającej się od kopalin węglowych, to odnawialne źródła energii, w tym energia pozyskiwana z siły wiatru i słońca. Energia jądrowa stanowi uzupełnienie OZE, stanowiąc energię „zeroemisyjną”. – O wiele większą emisyjność wykazuje banan, który zawiera izotopy potasu, niż elektrownia jądrowa – argumentowali członkowie Zarządu PGE EJ1 – A pomimo tego wszyscy chętnie jemy banany, które są świetnym uzupełnieniem zdrowej diety.

Oprócz studium transportowego opracowanego na potrzeby planowanej inwestycji, ważne jest także rozmieszczenie tzw. zaplecza ludzkiego. W budowie elektrowni będzie brało udział ok. 8 tys. osób. To z kolei rodzi zapotrzebowanie na kwatery zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie budowy, jak i w niewielkim dystansie, np. w gm. Nowa Wieś Lęborska, co może stanowić dodatkowe źródło dochodu dla mieszkańców gmin wokół inwestycji. – Jesteśmy otwarci na współpracę i będziemy lobbować, w miarę możliwości, na rzecz tej inwestycji – mówi Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski – To ważna inwestycja dla bilansu energetycznego kraju i szansa na rozwój wszystkich gmin powiatu lęborskiego.

Starostwo Lęborskie udostępni na potrzeby projektu mapy geodezyjne do celów projektowych w ramach posiadanego bogatego zasobu geodezyjnego, sięgającego od współczesności po XIX w. W zamian PGE EJ 1 zadeklarowała, że weźmie udział w konsultacjach dotyczących planowanej Strategii Rozwoju Powiatu 2027, udostępniając wszelkie materiały i badania ułatwiające formułowanie dokumentu określającego przyszłość społeczno-gospodarczą regionu.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%