Zamknij
REKLAMA

Powiat w „złotej piętnastce”

15:30, 02.10.2020 | K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

Kolejny raz Powiat Lęborski trafił do „złotej piętnastki” w rankingu Związku Powiatów Polskich. Wśród powiatów w kategorii od 60 do 120 tys. mieszkańców, nasz powiat zajął premiowane statuetką 12 miejsce. Trofeum odebrał we wtorek, 29 września Wicestarosta Lęborski, Edmund Głombiewski, podczas Zgromadzenia Ogólnego ZPP.

Związek Powiatów Polskich od lat podejmuje działania, które pozwalają na wyróżnienie, a w konsekwencji na promocję osób angażujących się na rzecz lub w obszarze funkcjonowania jednostek samorządów terytorialnych, a także wprost samorządów terytorialnych. Jednym z takich elementów jest prowadzony od 2003 roku Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów. Ranking ten oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zliczanie wyników cząstkowych trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki. Następnie – z reguły przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

Wśród ocenianych kryteriów znajdują się: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Maksymalne noty przyznano za przeprowadzenie programu polityki zdrowotnej, wielkość środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, a także za promocję aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym, rozwój szkolnictwa zawodowego, wspieranie inicjatyw integrujących lokalną społeczność oraz za udział w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli i pracowników powiatowych jednostek oświatowych. Na maksymalną punktację zasłużyła również strona internetowa, spełniająca standardy dostępności Web Content Accessibility Guidelines WCAG 2.0.

Najwyższe oceny punktacyjne Powiat Lęborski uzyskał m.in. za wielkość środków finansowych przeznaczonych na szkolenie kadry, co przekłada się na systematyczny rozwój kompetencji urzędników na co dzień obsługujących klientów starostwa. Kolejne wysokie noty, powiat otrzymał za ilość pozyskanych środków finansowych, pochodzących z funduszy zewnętrznych, wielkość środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez NGO, sprawne działanie elektronicznego obiegu dokumentów i systemu usług elektronicznych e-urząd. Jakość pracowni informatycznych działających na terenie powiatu lęborskiego, wspieranie zdolnej, utalentowanej młodzieży i rozwój szkolnictwa zawodowego, a także działania przekładające się na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, współpraca krajowa oraz działania promocyjne, a w szczególności inicjatywy służące zachowaniu specyfiki regionu, stanowiły również element, który zwrócił uwagę twórców rankingu. W sumie ocenie podlegały 63 obszary samorządowej działalności. W 47 z nich powiat uzyskał znaczące wyniki, których wartość jest także zasługą wszystkich jednostek podległych samorządowi powiatowemu i to jest wspólny sukces tych wszystkich jednostek oraz powiatowej administracji.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz