Zamknij
REKLAMA

S6 w przetargowym maratonie

16:17, 15.10.2020 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację blisko 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6, tzw. Trasy Kaszubskiej między Leśnicami, a Bożympolem Wielkim. Dzięki temu powstanie m.in. obwodnica Lęborka, a kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta. W kolejce (do realizacji jeszcze w tym roku) czekają przetargi na kolejne etapy oraz na inwestycje drogowe towarzyszące budowie S6.

Deklaracje realizacji S6 i finansowego wsparcia przedsięwzięcia złożyli mieszkańcom regionu słupsko-lęborskiego zarówno Prezydent Andrzej Duda, jak i Premier Mateusz Morawiecki podczas odwiedzin regionu latem br. Realizacja ma się odbywać w formule projektuj i buduj. Odcinek S6 Bożepole Wielkie – Lębork (Leśnice) zostanie wybudowany jako dwujezdniowa droga ekspresowa, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z pasem awaryjnym. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork-Południe, Lębork-Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki temu czas przejazdu tym odcinkiem skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy. Aktualne postępowanie przetargowe obejmuje odcinek drogi ekspresowej S6 realizowany po rządowej decyzji o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę Trasy Kaszubskiej. Przetargi na następne odcinki trasy do Słupska zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Będą to zadania polegające na rozbudowie istniejącej obwodnicy Słupska do pełnych dwóch jezdni oraz budowie S6 od Lęborka do Słupska (w kilku odcinkach realizacyjnych). Jak poinformował Piotr Müller – Rzecznik Rządu, aktualnie w realizacji znajdują się następujące odcinki S6: Bożepole Wielkie – Luzino, Luzino - Szemud oraz Szemud - Gdynia - Wielki Kack. Zakończenie robót na tych odcinkach planowane jest – w zależności od odcinka - od lipca do października 2021. Jednoczenie trwa ogłoszony w sierpniu br. przetarg na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej: odc. Chwaszczyno – Żukowo (16,3 km) oraz Żukowo – Gdańsk Południe (16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (7 km).

Dla mieszkańców powiatu lęborskiego, dobrą informacją jest zaplanowanie w ramach inwestycji, budowy obwodnicy Lęborka, co poza oczywistym ułatwieniem tranzytu, pozwoli na znaczne zniwelowanie korków uprzykrzających życie kierowcom jadącym przez miasto, a także - poprzez ograniczenie emisji spalin przez stojące w zatorach drogowych pojazdy - poprawi znacznie jakość powietrza. Korzyści z budowy S6 to przede wszystkim poprawa warunków komunikacyjnych praktycznie od aglomeracji trójmiejskiej po Szczecin. Wiąże się z tym wzrost atrakcyjności inwestycyjnej terenów przyległych do tej trasy, a także poprawa dostępności komunikacyjnej Pomorza dla turystów. Na s6 skorzystają osoby dojeżdżające do pracy w Trójmieście, a także specjaliści z Trójmiasta prowadzący działalność w Lęborku.

Środki na Program Budowy Dróg Krajowych, decyzją Rady Ministrów, zostały zwiększone ogółem o 21 mld zł. 9 mld w ramach tych środków, pokryje budowę blisko 150 kilometrów trasy ekspresowej S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Całość inwestycji ma być sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie jak pierwotnie zakładano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, co ma m.in. poprawić tempo realizacji inwestycji.

Artykuł: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%