Zamknij

Jak znaleźć pierwszą pracę w Trójmieście? Zobacz nasz poradnik!

10:16, 19.10.2021 �.W Aktualizacja: 10:16, 19.10.2021
Skomentuj

Twoja edukacja dobiegła końca i właśnie szukasz pierwszej pracy w Trójmieście? Z tym nie powinno być problemu, bo Gdańsk, Gdynia i Sopot to prawdziwe skupisko firm i korporacji. Aby ułatwić ci zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Sprawdź, kto jest poszukiwany na rynku pracy

Poszukiwania pracy w Trójmieście warto rozpocząć od sprawdzenia, w których zawodach są największe braki kadrowe. Tu pracę znajdziesz najszybciej, dodatkowo możesz wynegocjować wyższe wynagrodzenie.

Nie znaczy to, że trzeba pomijać niszowe ogłoszenia. Być może ktoś szuka specjalisty, a ty jesteś jego wymarzonym kandydatem. Zanim więc zaczniesz pisać CV, sprawdź, kogo aktualnie szukają pracodawcy.

Zastanów się, w jakim zawodzie chcesz pracować

Wiedza na temat rynku pracy niewątpliwie jest ważna, jednak nie można zapominać o własnych zainteresowaniach i aspiracjach. Obecnie mamy tzw. rynek pracownika, co stawia cię na z góry wygranej pozycji. Jest wielce prawdopodobne, że uda ci się dostać pracę w wymarzonym zawodzie lub taką, która zapewni ci możliwość rozwoju i da perspektywę awansu. Istotne jest jednak, by zrobić uczciwy rachunek sumienia oraz określić swoje słabe i mocne strony. Te słabe być może uda się wyeliminować jeszcze przed podjęciem pracy. To znacznie zwiększa szanse na znalezienie pracy, która będzie przyjemnością, a nie tylko źródłem pieniędzy.

Przygotuj profesjonalne CV

CV to nie jest „zwykły” dokument, chociaż na ogół pisze się je według określonego szablonu. Pamiętaj jednak, że to na podstawie CV i listu motywacyjnego rekruter dokonuje wstępnej selekcji wśród kandydatów na pracowników. Dokładnie opisz przebieg nauki i dotychczasowej kariery zawodowej (staże i praktyki też się liczą). Nie zapomnij o dodatkowych szkoleniach i posiadanych certyfikatach.

List motywacyjny powinien być za każdym razem pisany na nowo. Musisz przekonać pracodawcę, że chcesz pracować właśnie w jego firmie i że jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nawet jeśli jesteś bardzo pewny swoich atutów, nie lekceważ przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Wszak wypadałoby wiedzieć co nieco o firmie, w której chcesz pracować. Rekruter na pewno zapyta, dlaczego chcesz pracować u konkretnego pracodawcy i jak możesz mu się przydać. Nie będzie dobrze wyglądał brak wiedzy na temat profilu działalności, pozycji na rynku itp. Wiele z tych informacji można znaleźć na stronie internetowej danej firmy.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego ubierz się starannie i przyjdź na czas. Tylko bardzo rzadkie przypadki losowe mogą usprawiedliwić spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną.

Negocjuj wynagrodzenie, ale nie szarżuj

To prawda, że obecnie mamy rynek pracownika i łatwiej jest wynegocjować wyższe wynagrodzenie, ale zbytnie szarżowanie nie popłaca. Sprawdź, jakie zarobki dostają osoby na stanowisku podobnym do twojego, to bardzo ułatwia negocjacje. Jeśli nie jesteś wybitnym specjalistą (a przy szukaniu pierwszej pracy raczej nim nie jesteś), nie oczekuj, że pracodawca zapłaci ci kilkanaście tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że musisz się godzić na minimalną krajową. Tak naprawdę na rynku jest tylko kilka branż, w których są tak niskie wynagrodzenia.

(�.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%