Zamknij
REKLAMA

Rowerzystka potrącona na chodniku przez kierującą renault

13:10, 24.05.2022 | KL
Skomentuj Fot. KPP Lębork
REKLAMA

1100 zł grzywny będą musiały zapłacić uczestniczki zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w piątek w Lęborku. Kierująca renault potrąciła jadącą chodnikiem 50-letnią rowerzystkę, która przewoziła na bagażniku 7-letnie dziecko. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń.

W piątek około godziny 13:00 policjanci ruchu drogowego interweniowali na ulicy Aleja Wolności w Lęborku, gdzie doszło do potrącenia rowerzystki przez kierującą renault.  Jak się okazało 50-letnia kobieta, która wbrew przepisom jechała rowerem po chodniku i przewoziła na bagażniku 7-letnią dziewczynkę, została uderzona przez renault włączające się do ruchu. Na szczęście dziecku nic się nie stało. Uskarżająca się na ból ręki 50-latka została przewieziona do szpitala, ale ona również nie odniosła poważniejszych obrażeń. Zarówno cyklistka, jak i kobieta kierująca renault były trzeźwe. Obie zostały ukarane mandatami w wysokości 1100 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policja przypomina. Kierujący pojazdem włączając się do ruchu ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Kodeks drogowy jasno też wskazuje kiedy jazda rowerem jest dozwolona po chodniku.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:

  • Drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych) lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).
  • Jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi - (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych
  • Chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko w następujących przypadkach:

- kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),

- dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Źródło: KPP Lębork

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%