Zamknij
REKLAMA

Chcieli wybudować sobie bunkier, a zniszczyli zabytek

13.51, 23.11.2022 KL Aktualizacja: 13.52, 23.11.2022
Skomentuj Fot. KPP Lębork
REKLAMA

Dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego usłyszą zarzuty nieumyślnego zniszczenia zabytku. Mężczyźni zrobili wykop na terenie grodziska wyżynnego w Krępie Kaszubskiej, datowanego na okres wczesnego średniowiecza. Planowali wybudować tam …. bunkier na wypadek zagrożenia.

Współpraca lęborskich kryminalnych zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Lębork i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku delegatura w Słupsku, doprowadziła do ujawnienia w lesie na terenie Krępy Kaszubskiej zniszczonego zabytku archeologicznego. Rozkopana została część wału grodziska wyżynnego, pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza. To wpisany do rejestru zabytków trwały, naziemny obiekt archeologiczny, przedstawiający dużą wartość poznawczo – naukową. Sprawcy swoim działaniem naruszyli nawarstwienia kulturowe zabytku i najprawdopodobniej spowodowali nieodwracalne zniszczenie jego struktury. Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody oraz sporządzili oględziny miejsca zdarzenia. Kryminalni na podstawie pracy operacyjnej i zabezpieczonych dowodów ustalili kto jest odpowiedzialny za zniszczenie. Okazało się, że to dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego w wieku 27 i 25 lat. Mężczyźni, prawdopodobnie nie mając świadomości, że znajdują się na terenie zabytkowym, samowolnie zrobili na wale grodziska wykop o głębokości około dwóch metrów, bo chcieli wybudować tam … bunkier.

Niewykluczone, że wkrótce 27 i 25-latek odpowiedzą za nieumyślne zniszczenie zabytku. Zgodnie z art. 108  Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, grozi za to kara 2 lat pozbawienia wolności oraz nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

 

Źródło: KPP Lębork

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%