Zamknij
REKLAMA

„Morskie Oko” w zielonej odsłonie

09:19, 20.09.2019 | A.D
Skomentuj
REKLAMA

Projekt „Więcej drzew i krzewów – zielony Lębork” dotarł w okolice tzw. „Morskiego Oka” przy ul. Gierymskiego i Lipowej. Otoczenie starej glinianki po nieczynnej od wielu lat cegielni zmieniło się w ciągu kilku miesięcy nie do poznania. Wokół stawku wytyczono drogi spacerowe, tarasy, zasadzono 131 drzew, tysiące krzewów i roślin, postawiono 37 ławek, kosze na śmieci, zasiano trawę. Nowa aranżacja robi wrażenie. Lębork zyskał kolejne miejsce nad wodą na spacery i odpoczynek wśród ciszy i zieleni. W ramach zielonej inwestycji pojawiły się także tabliczki z nazwami gatunkowymi roślin, budki dla ptaków i owady. Staw jest zarybiony, co roku odbywają się na nim zawody wędkarskie z okazji „Dnia Dziecka”. Swoją przystań znalazło tam też dzikie ptactwo.

Miasto na realizację wartego 4 mln 136 tys. zł projektu „Więcej drzew i krzewów – zielony Lębork” pozyskało dofinansowanie  3 mln 516 tys. zł (85% wartości projektu). Celem zielonego projektu była modernizacja i stworzenie nowych miejsc zielonych w mieście. „Zieloną rewolucją” objętych zostało aż 55,8 tys. m2 miasta. Efekty prac ogrodniczych dobrze widać w części Parku im. Michalskiego, przy stawie w Parku Chrobrego, na Osiedlu Czołgistów i Sportowa. Do listy tej dołączyło „Morskie Oko”.  Obecnie trwają prace aranżacji zielonych terenów przy ul. Gierymskiego i w „Mini Parku” przy ul. Konopnickiej nad rzeką Łebą. Wszystkie prace w ramach projektu wykonuje firma „Ogród Twoich Marzeń –Teresa Szpilewicz” z Kębłowa Nowowiejskiego  

O skali projektu realizowanego w 11 rejonach miastach świadczą liczby. Na terenie objętym programem zasadzonych zostanie 706 drzew, 37.113 krzewów, krzewinek i bylin, a trawą obsianych zostanie teren o powierzchni prawie 38 tys. m2. „Zielony Lębork” to także aranżacja terenu, budowa żwirowych lub betonowych ścieżek i alejek oraz postawienie 164 ławek i 53 koszy na śmieci. Nasadzenia roślin bazować będą na gatunkach rodzimych, tworzących dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Pomoże w tym montaż 213 budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy oraz 99 budek dla owadów.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz