Zamknij
REKLAMA

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

19:30, 12.02.2020 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

W roku 2020 Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem przypada na 12 lutego.

Za: www.kalbi.pl

To święto mające na celu propagowanie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 luty odnosi się do opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, które to zdarzenie miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku.

Waterman Lewis Edson  - Amerykanin, broker ubezpieczeniowy (1837 - 1901).

Kiedy w 1883 roku miał podpisać "życiowy kontrakt", pióro które podsunął klientowi wylało atrament na dokument i zanim zdążył przynieść z biura nowy druk, klient zrezygnował z jego usług.

To stało się przyczyną, że już w tym samym roku zaczął produkować wieczne pióra własnej konstrukcji (wykorzystując kapilarę) - przyrządy do pisania, zawierające zbiorniczek z atramentem, który przy pisaniu spływa do stalówki - początkowo na kuchennym stole, na tyłach sklepu z cygarami który prowadził jego brat, na ulicy Fulton 136 w Nowym Yorku.

Od 1884 roku, po opatentowaniu pióra w lutym w Nowym Jorku, powstało Ideal Pen Company, a Waterman produkował już około 200 sztuk. Biuro mieściło się na ulicy Murray, a jego pierwsze pióro nosiło nazwę the Regular - było wykonane z ebonitu i ozdobione elementami roślinnymi. Składało się z 5 elementów: stalówki, spływaka, części do której spływak wraz ze stalówką był przytwierdzony, korpusu oraz nakrywki chroniącej stalówkę. Na każde ręcznie zrobione pióro Waterman osobiście podpisywał 5-cio letnią gwarancję na jakąkolwiek wadę.
Zaledwie dwa lata później produkował już około 2000 sztuk, a na rok przed jego śmiercią roczna produkcja osiągnęła 227 000 sztuk.Patent pierwszego wiecznego pióra z 1884 r. L. E. Waterman

www.wikipedia.pl, www.wynalazki.andrej.edu.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%