Zamknij

W Lęborku powstanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

15:14, 22.07.2022 KL Aktualizacja: 15:16, 22.07.2022
Skomentuj Fot. SPS ZOZ Lębork Fot. SPS ZOZ Lębork

Celem powstania Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest zapewnienie opieki długoterminowej osobom, które zakończyły fazę szpitalnego leczenia. Obecnie w Lęborku brakuje tego typu jednostki leczniczej. ZOL powstanie dzięki otrzymanemu przez Powiat dofinansowaniu z Polskiego Ładu.

Powiat Lęborski otrzymał dofinansowanie w wysokości 14 875 000,00 zł w drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych z przeznaczeniem na realizację projektu „Dostosowanie infrastruktury i wyposażenia SPS ZOZ w obszarze Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego, Neonatologicznego i Pediatrycznego oraz utworzenie ZOL”.

Zadanie zakłada utworzenie Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego, zintegrowanie opieki z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii i pediatrii z dostosowaniem infrastruktury budowlanej i sprzętowej do nowoczesnych wymagań bezpiecznej opieki nad matką i dzieckiem.

Utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który będzie posiadał bazę 35 łóżek, zapewni mieszkańcom powiatu lęborskiego oraz gmin sąsiadujących dostęp do specjalistycznych świadczeń opieki długoterminowej dla osób, które zakończyły fazę szpitalną leczenia, jednak ze względu na stan zdrowia wymagają nadal całodobowej opieki medycznej realizowanej w warunkach stacjonarnych, będących pomostem pomiędzy okresem leczenia szpitalnego a docelowym miejscem opieki realizowanej w modelu pozainstytucjonalnym - domowym. Celem działalności ZOL ma być przede wszystkim realizacja całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych prowadzonych w warunkach infrastruktury szpitala specjalistycznego, co zapewni świadczeniobiorcom całodobowy dostęp do szerokiej bazy diagnostycznej, jak również konsultacji lekarskich z dziedzin medycyny zachowawczej i zabiegowej w razie wystąpienia pogorszenia stanu zdrowia.

Dodatkowo Zakład będzie realizował zadania edukacyjne i instruktażowe związane z przygotowaniem chorego i jego przyszłych opiekunów rodzinnych do opieki pozainstytucjonalnej - domowej jako optymalnej formy aktywizowania społecznego gwarantując uzyskanie maksymalnej możliwej poprawy jakości życia chorych objętych opieką. Podstawowymi formami oddziaływania terapeutycznego będą świadczenia zdrowotne związane z prowadzeniem adekwatnej farmakoterapii jak również specjalistyczne świadczenia pielęgnacyjne, świadczenia z zakresu psychoterapii, fizjoterapii oraz terapii zajęciowej.

Utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy SPS ZOZ zabezpieczy dotychczasowy deficyt tego rodzaju świadczeń w powiecie. Obecnie najbliższe ZOL oddalone są od Lęborka o ponad 30 km. Kierowanie chorych do tych placówek napotyka na przeszkodę, którą jest bardzo długi okres oczekiwania na przyjęcie. Inwestycja wpłynie w istotny sposób na skrócenie czasu oczekiwania na udzielenie specjalistycznych świadczeń opiekuńczych. Analiza przeprowadzona na etapie składania wniosku o dofinansowanie pokazała, że czas oczekiwania na przyjęcie do ZOL w województwie pomorskim wynosi do 24 miesięcy. Najbliższe placówki ZOL, w których czas oczekiwania jest krótszy znajdują się w odległości od 55 do 125 km od Lęborka. Przebywanie chorego w ZOL niedaleko miejsca zamieszkania zapewni możliwość utrzymania kontaktu z najbliższymi, co pozytywnie wpłynie na proces terapeutyczny, a rodzinie łatwiej będzie pogodzić opiekę nad chorym z dotychczasowymi obowiązkami domowymi i zawodowymi.

Roboty budowlane związane z inwestycją będą polegały na nadbudowie i przebudowie budynku głównego szpitala na poziomie piątego piętra. Planowana nadbudowa z przeznaczeniem na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zostanie wykonana bezpośrednio nad Oddziałem Pediatrycznym. W wyniku nadbudowy budynku SOR, nad częścią obecnego Oddziału Rehabilitacji nastąpi zwiększenie powierzchni na poziomie kondygnacji II budynku głównego, gdzie zostaną usytuowane Oddziały Ginekologiczno-Położniczy z Traktem Porodowym, Neonatologiczny oraz Pediatryczny. 

Art. SPS ZOZ Lębork

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%