Zamknij
REKLAMA

Podziel się darem życia

06:00, 29.08.2020 | K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

3 września br. na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Lęborku ponownie zaparkuje krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku. To kolejna wspólna akcja RCK i Starostwa promująca honorowe oddawanie krwi.

Krew to najcenniejszy z leków. Potrzebują go nie tylko ofiary wypadków, czy osoby poddające się zabiegom operacyjnym, ale również osoby przewlekle chore, np. na białaczkę. Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Jednorazowo oddać można do 450 ml krwi, nie częściej niż co dwa miesiące. Na dobę przed planowanym oddaniem krwi, należy zastosować się do kilku ważnych zasad, które przypominamy na załączonym diagramie. Współczesne krwiodawstwo umożliwia nie tylko oddawanie krwi, ale także donację poszczególnych jej składników: osocza, płytek krwi, leukocytów czy erytrocytów.

W czasach pandemii, by móc oddać krew, trzeba wypełnić krótką ankietę, związaną m.in. z określeniem prawdopodobieństwa narażenia na ekspozycję SARS-CoV-2, poddać się obowiązkowemu bezdotykowemu pomiarowi temperatury i badaniu lekarskiemu na miejscu, określającemu zdolność do oddania krwi. To niezbędne i konieczne procedury. Niezbędnym wyposażeniem kandydata na krwiodawcę jest również maseczka lub „komin” zakrywające usta i nos. 3 września krwiobus będzie stacjonował przy Starostwie w godzinach 8.00-12.00.

              

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz