Zamknij

Krwiobus pod starostwem

12:00, 04.09.2020 K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com Fot: powiat-lebork.com

Trwa wspólna akcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku i Powiatu Lęborskiego, która upowszechnia idee krwiodawstwa i zachęca do honorowego dzielenia się krwią – lekiem bezcennym.

Początki krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku i są ściśle związane z Polskim Czerwonym Krzyżem, bowiem to PCK powołał pierwsze ośrodki krwiodawstwa w naszym kraju – w 1935 r. w Warszawie – Instytut Przetaczania i Konserwacji Krwi przy Szpitalu Głównym PCK, z Ośrodkiem Krwiodawców Zawodowych i Ośrodkiem Dawców Honorowych, w 1936 r. w Łodzi – Ośrodek Przetaczania Krwi przy Centralnej Stacji Wypadkowej i kolejny, w 1937 r. w Krakowie.

Honorowe krwiodawstwo to zarówno wspaniała idea jak i niezastępowalna metoda leczenia. W Polsce oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku. Krew pobierana jest tylko od zdrowych osób po spełnieniu odpowiednich warunków. Co roku obserwuje się wzrastające zapotrzebowanie na krew i jej składniki w związku z postępem medycyny oraz starzeniem się społeczeństwa.

Krew w Polsce może być pobierana przez placówki wchodzące w skład publicznej służby krwi. Tylko te podmioty mają prawo do pobierania i przetwarzania krwi oraz jej składników. Jednak aby dotrzeć do większej liczby osób Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi oraz regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa nie działają same. Współpracują m.in. z organizacjami pozarządowymi i władzami samorządowymi. Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków, czy osoby poddające się zabiegom operacyjnym, ale również osoby przewlekle chore, np. na białaczkę. Krwiodawcą można zostać w wieku od 18 do 65 lat i oddać jednorazowo 450 ml krwi, nie częściej niż co dwa miesiące. Współczesne krwiodawstwo umożliwia nie tylko oddawanie krwi, ale także donację poszczególnych jej składników: osocza, płytek krwi, leukocytów czy erytrocytów.

Podobnie jak miesiąc temu, krwiobus RCK zaparkował na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Lęborku. Kolejna okazja do oddania krwi w mobilnym punkcie pobierania przy starostwie pojawi się za niecały miesiąc – 1 października.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%