Zamknij

Polacy nie rzucają papierosów nawet w pandemii ? ostatni dzień maja może to zmienić?

09:49, 31.05.2021 ?.W Aktualizacja: 09:49, 31.05.2021
Skomentuj
reo

Koronawirus rujnuje nasz układ oddechowy. To samo robią papierosy. Niestety, pomimo tej wiedzy Polacy wciąż palą. Nawet w pandemii. Niestety, w świetle badania „Konsumpcja nikotyna w Polsce” okazuje się, że palaczy w naszym kraju w tym czasie nawet przybyło, ponieważ część osób wróciła do nałogu. Na ostatni dzień maja przypada „światowy dzień bez papierosa” – dla 8 mln palących w Polsce to dobry moment, by zawalczyć o swoje zdrowie – i rzucić!

Polacy, pandemia, papierosy

Badanie CBOS „Konsumpcja nikotyna w Polsce” dla Biura ds. Substancji Chemicznych donosi, że w czasie pandemii palacze w Polsce wracali do nałogu. Liczba palących wzrosła w grupie kobiet oraz młodych dorosłych. To jednak nie jest najgorsza wiadomość. Większość badanych nie chce przestać palić, nawet pomimo wiedzy o katastrofalnym wpływie koronawirusa na układ oddechowy.

Światowa Organizacja Zdrowia stawia sprawę jasno: trzeba rzucić palenie teraz i natychmiast! Co roku przypomina o tym ponad miliardowi palaczy na świecie 31 maja. Już od ponad 34 lat trwa inicjatywa pt. „światowy dzień bez papierosa”. Dane Organizacji są alarmujące: papierosy każdego roku zabijają około 7 milionów czynnych palaczy i ponad 1 milion palaczy biernych, którzy wdychają dym, chociaż sami papierosów nie palą.

Drogi palaczu, mieszkańcu Lęborka, 31 maja to dobry dzień, by zadbać o zdrowie i wyrwać się ze szponów tego szkodliwego nałogu, jakim są papierosy. Raz na zawsze!

Palaczy zabija dym

Nawet wśród palaczy rozpowszechniony jest pogląd, że to nikotyna jest głównym problemem związanym z paleniem papierosów. To jednak nieprawda. Nikotyna uzależnia, ale to dym zabija palaczy. Powstaje on podczas spalania tytoniu na popiół, a wisi w nim aż 7 tysięcy substancji, które palacze wdychają do swoich płuc, wraz z nikotyną. Wiele z nich (około 100) to toksyny groźne dla zdrowia, w tym rakotwórcze związki i ciała smoliste. To właśnie dym papierosowy i zawarte w nim związki stanowią główny powód powstawania chorób wśród palaczy, w tym nowotworów takich jak rak płuc.

Dlatego rzucenie papierosów jest dla palaczy celem samym w sobie. To trudny proces, ale warto go podjąć i w nim wytrwać, bo stawką jest przecież zdrowie. Rzucenie palenia zawsze jest bezpieczne i przynosi najlepsze rezultaty. Jak zacząć? Warto odwiedzić lekarza, który może zalecić preparaty uśmierzające „głód nikotynowy” (np. plastry czy tabletki z nikotyną, a także substancjami roślinnymi, jak cytyzyna). Warto też rzucać grupowo (to zalecana metoda). Warto również uprawiać aktywność fizyczną i unikać towarzystwa osób palących.

Niestety – część palaczy nawet pomimo podjęcia leczenia dalej pali papierosy. Na takich opornych też jednak jest metoda: bezdymne produkty z nikotyną. Od papierosów różnią się tym, że dostarczają palaczowi nikotynę, od której jest uzależniony, ale nie ma w wielu charakterystycznych dla papierosów chemicznych związków. Nie ma substancji smolistych ani charakterystycznego, drażniącego zapachu jak w papierosach. Do grupy takich produktów bezdymnych zaliczają się m.in. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Nie są one obojętne dla zdrowia, ale mogą w jakiejś mierze ograniczać szkodliwość tego nałogu:

„Dostępne dane medyczne wskazują, że u osób przechodzących z palenia papierosów na przebadane klinicznie systemy podgrzewania tytoniu następuje znaczna redukcja narażenia na substancje szkodliwe i potencjalnie szkodliwe. Głównym powodem redukcji jest brak procesów spalania tytoniu, w trakcie którego dochodzi do formowania największej liczby takich związków w wysokich stężeniach. Znajduje to odzwierciedlenie w istotnych zmianach wartości markerów ryzyka klinicznego, zmierzających w tym samym kierunku co u palaczy, którzy całkowicie rzucili palenie, choć pozostają one u nich oczywiście wyraźnie gorsze. Dlatego warto mieć na uwadze, że systemy podgrzewania tytoniu nie są produktami nieszkodliwymi ani bezpiecznymi i w żadnej mierze nie powinny z nich korzystać osoby niepalące.”mówi prof. Roman Sosnowski w rozmowie z portalem medycznym Termedia.

Jak zatem widać – tylko całkowite rzucenie nałogu przynosi najlepsze rezultaty dla zdrowia. Warto przypomnieć o tym właśnie dziś, w światowy dzień bez papierosa, żeby później nikt nie mówił, że nie ostrzegaliśmy. Palenie zabija! Rzuć teraz!

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%