Zamknij
REKLAMA

Pamiątkowa statuetka w uznaniu za ...

14.50, 12.02.2020 K.L Aktualizacja: 15.08, 12.02.2020
Skomentuj
REKLAMA

9 lutego 2020 r., w niedzielne przedpołudnie, odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Uczczono w ten sposób 100 rocznicę powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. W sesji uczestniczyli radnymi z Pomorza, senatorowie i posłowie, reprezentujący Pomorze w parlamencie, a także liczni członkowie organizacji pozarządowych. Gościnnie przybyli reprezentanci samorządów wojewódzkich: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego, a także Małgorzata Kidawa - Błońska, kandydatka PO na prezydenta RP.

Z ramienia Powiatu lęborskiego w obradach uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski.

Na wstępie tego uroczystego spotkania odbyła się projekcja filmu, który przypomniał wydarzenia sprzed stu lat. Przypomnijmy: podczas gdy cała Polska cieszyła się z odzyskania niepodległości w 1918 roku, mieszkańcy Pomorza musieli czekać na wolność jeszcze dwa lata. W styczniu 1920 roku, po ratyfikacji traktatu wersalskiego, od 18 stycznia do 11 lutego wojsko polskie pod dowództwem gen. Józefa Hallera przejmowało kolejne miejscowości przyznanego Rzeczpospolitej Pomorza. Żołnierze byli witani triumfalnie przez mieszkańców. Budowano bramy powitalne, śpiewano pieśni, pisano poezję i odprawiano nabożeństwa.

Radni przyjęli też rezolucję oddającą hołd wszystkim tym, którzy doprowadzili do zaślubin Polski z Bałtykiem, a Senat RP przyjął uchwałę, która upamiętnia i wydarzenie, i ludzi, którzy zabiegali o powrót Pomorza do Macierzy.

Udział Starosty Lęborskiego w uroczystej sesji sejmiku, stał się okazją do wręczenia marszałkowi Mieczysławowi Strukowi pamiątkowej statuetki w uznaniu za wspieranie tradycji pomorskiej kultury. Pan Marszałek Struk w styczniu br. udzielił patronatu oraz wsparł organizacyjnie odbywający się w Lęborku I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe

(K.L)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%