Zamknij
REKLAMA

Powiat wspiera w walce z zarazą

09.10, 14.04.2020 K.L Aktualizacja: 11.49, 14.04.2020
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

Jeszcze przed świętami Starostwo Powiatowe podjęło decyzję o wsparciu finansowym kilku instytucji. Cel jest jeden: przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

Wsparcie finansowe przeznaczono dla miejscowej Komendy Powiatowej Policji, szpitala, Domów Pomocy Społecznej oraz szkół. Zarząd Powiatu podjął decyzję o uruchomieniu środków na zadania na wniosek Przewodniczącej Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wniosek sformułowany został na podstawie analizy aktualnej sytuacji epidemicznej w powiecie.

Środki przyznane policji mają być przeznaczone na zakup sprzętu technicznego dla policjantów z miejscowej KPP pełniących służbę patrolową oraz do celów profilaktyki społecznej, a także na rekompensatę pieniężną dla policjantów KPP w Lęborku, pełniących służbę na terenie powiatu w godzinach ponadwymiarowych. Obecnie, oprócz swoich podstawowych obowiązków, w związku z ograniczeniami polegającymi na izolacji społecznej w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, policjanci mają wiele zadań dodatkowych, w tym – zgodnie z grafikiem zmodyfikowanej dyslokacji – prowadzenie patroli w różnych częściach powiatu, w tym na terenach z wyłączonym dostępem. Patrole własne lub łączone z innymi służbami mundurowymi, prowadzone są w różnych porach, a szczególnie wzmagają się w okresach weekendowych i świątecznych. Podczas prowadzonych działań, policjanci przede wszystkim monitorują sytuację, informują, uświadamiają i zwracają uwagę. W przypadkach rażących wykroczeń lub oczywistego oporu przed zachowaniem obowiązujących procedur, mają do dyspozycji sankcje w postaci nakładanych kar administracyjnych.
Kolejne środki z rezerwy celowej na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego, zostały przekazane na zakup materiału w celu wykonania środków ochrony osobistej dla personelu SPSZOZ w Lęborku w postaci przyłbic ochronnych. Środki ochrony osobistej i płyny dezynfekcyjne otrzyma również Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Lęborku oraz oba Domy Pomocy Społecznej.
Wśród kolejnych działań będących reakcją na sytuację związaną z epidemią koronawirusa znajduje się zakup sprzętu komputerowego dla sześciu powiatowych szkół: LO 1, LO 2, Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych, Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu, Powiatowego Centrum Edukacyjnego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Ogółem wartość sprzętu dla szkół ma sięgnąć 100 tys. zł. Potrzeba doposażenia placówek w sprzęt komputerowy wynika z faktu wprowadzenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, zamknięcia placówek oświatowych i wdrożenie nauczania zdalnego. Na realizację tego przedsięwzięcia Powiat pozyska środki w ramach programu „Zdalna Szkoła” (Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś I Powszechny dostęp do szybkiego internetu, Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach).

W zakresie ułatwiania dostępu do sieciowych treści edukacyjnych warto zauważyć inicjatywę Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Lęborku. Zgłosiła ona akces uczestnictwa w akcji Cyfrowego Polsatu i Plusa oraz Fundacji Polsat, które rozdysponowały dwa tys. tabletów do domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Do lęborskiej placówki trafiło w ten sposób 14 kompletów urządzeń wraz z pakietami bezpłatnego internetu. Akcja jest odpowiedzią organizatorów na zapotrzebowanie związane ze zdalną edukacją i w celu wsparcia społecznej akcji #zostańwdomu.

Źródło: Starostwo Powiatowe

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%