Zamknij
REKLAMA

WYWIAD. "Praca w bibliotece jest przyjemna, ale czy łatwa?"

12:00, 09.05.2018 | A.D
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Biblioteki. O pracy w tym zawodzie opowiada Beata Czaja - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie.

- Niektórzy uważają, że praca w bibliotece jest lekka, łatwa i przyjemna, a bibliotekarka tylko "siedzi i czyta książki".

- Oprócz gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, bibliotekarz zajmuje się także promowaniem czytelnictwa, udzielaniem informacji, 
organizowaniem wystaw, koncertów, warsztatów, czyli jednym słowem zaspokaja potrzeby kulturalne użytkowników biblioteki. Bibliotekarz powinien posiadać między innymi takie cechy jak: otwartość, życzliwość, komunikatywność i kreatywność. Do biblioteki przychodzą czytelnicy w różnym wieku, tak więc bibliotekarz powinien umieć znaleźć wspólny język z każdym z nich. Powinien wysłuchać, doradzić, pomóc. Tak więc praca w tym zawodzie wcale nie jest taka prosta.

- Czy z okazji Dnia Bibliotekarza i Biblioteki organizowane są jakieś atrakcje?

- Jednocześnie rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, 
edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku to 
już XV edycja Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmi "(Do) Wolność czytania" i nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę 
niepodległości. Czytanie było przecież ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu. W związku z tym świętem Biblioteka Miejska w Łebie przygotowała szereg atrakcji skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Będą legendy i podania z Łeby i okolic, zajęcia literacko-plastyczne oraz  sztafeta książek, podczas której będzie można wybrać książkę dla siebie lub kogoś bliskiego. Świętowanie zakończy się w Dniu Polskiej Niezapominajki, czyli 15 maja, wizytą w Klubie Seniora "Niezapominajka" w Łebie.

- Wygląda na to, że w bibliotece dużo się dzieje. Jak wygląda idealny kandydat na bibliotekarza, który sprostałby wszystkim zadaniom?

- Nie wyobrażam sobie, żeby w bibliotece pracowała osoba, która nie lubi i nie czyta książek. Bibliotekarz musi znać literaturę oraz na bieżąco śledzić rynek wydawniczy. Musi znać gusty swoich czytelników. Obecnie zmieniła się rola biblioteki. To nie tylko wypożyczalnia i czytelnia, ale przede wszystkim nowoczesna instytucja, która odpowiada na potrzeby czytelnicze, informacyjne i kulturalne użytkowników, integruje lokalną społeczność, pomaga mieszkańcom rozwijać ich pasje i zainteresowania oraz kształtować poglądy. Bywa tak, że mieszkańcy, którzy mają ciekawe pomysły kierują swoje pierwsze kroki do biblioteki, wiedząc, że spotkają się tutaj ze zrozumieniem i wsparciem. I tak rzeczywiście jest.

 

 

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%