Pożegnaliśmy rok 2020, z pewnością nikt za nim tęsknić nie będzie. Oczywiście z rokiem 2021 wiążemy większe nadzieje na przyszłość. Dotyczy to zarówno samego miasta jak i życia mieszkańców. Nie od dziś wiadomo, że początek roku to doskonały czas na zmiany, postanowienia. A gdyby tak w tym roku zadbać o własne zdrowie i raz na zawsze zerwać z papierosami? Lęborczanie, czy podejmiecie to wyzwanie?
Trudny rok już za nami
Wszyscy marzyliśmy, aby rok 2020 dobiegł końca i tak się stało. Pandemia zmieniła nasze życie, ale również zjednoczyła mieszkańców Lęborka. Wspieraliście lokalny szpital, gastronomię, a także lęborczan potrzebujących pomocy, nie pragnąc niczego w zamian. Taka postawa motywuje! Weszliśmy w rok 2021 z większym optymizmem, nadzieją na przyszłość. Mówią, „Nowy Rok. Nowy Ja” - w tym przypadku dotyczy to również miasta, które już w ubiegłym roku rozpoczęło nowe inwestycje (m.in. przebudowa na Placu Kopernika, czy budowa mostu przy ulicy Czołgistów, Kazimierza Wielkiego i Głowackiego). Lębork, zmienia się i bardzo dobrze.
Zmiany powinniście wprowadzić również Wy – mieszkańcy Lęborka, lepszej okazji nie będzie jak rozpoczęcie Nowego Roku 2021. Z całą pewnością ubiegły rok pokazał nam, jak ważne jest zdrowie i to właśnie o zdrowie powinniście zadbać w pierwszej kolejności. Dla jednych zmianą będzie zrzucenie kilku kilogramów, dla innych zaprzyjaźnienie się ze sportem, a dla palaczy możliwość pożegnania się z papierosami.
Postanowienia noworoczne
Nowy Rok 2021 to dobry moment do wprowadzenia zmian we własnym życiu, zwłaszcza gdy stawką są nałogi. Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów szkodzi. Mimo kampanii społecznych, zakazu palenia w miejscach publicznych, sugestywnych reklam na paczkach papierosów, ludzie nadal palą. W naszym kraju po papierosa sięga aż 8 milionów Polaków!
Jeżeli uważasz, że rok 2021 minie pod znakiem rzucania palenia to musisz wiedzieć, że w swoich noworocznych planach nie jesteś osamotniony. Na podstawie danych zebranych przez CBOS okazuje się, że prawie połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Przy czym aż 55% badanych zaznaczyło, iż zmiany te dotyczą codziennych nawyków. W pierwszej trójce postanowień znalazło się właśnie rzucanie palenia. Zatem czy podejmiesz wyzwanie i pożegnasz się z papierosami raz na zawsze?
Wdrożenie planów w życie
Nie od dziś wiadomo, że rzucanie palenia to trudny proces, który wymaga od nas determinacji i skupienia się na wyznaczonym celu. W tym miejscu warto przytoczyć wypowiedź socjologa, Andrzeja Twardzika:
„(…) Częściowo to nałóg jest silniejszy, ale działa również wpływ otoczenia. Jeśli ja cały czas paliłem, przebywam w środowiskach, w których modne jest palenie. Inni palą, a ja nagle rzucam, wtedy wytwarza się presja. Wszyscy mnie częstują i moja silna wola słabnie. Poza tym nie mogę się wyłamać, aby nie zostać zepchniętym na margines. To jest socjologiczna zasada dostosowania się do środowiska. Ono ma bardzo duże znaczenie przy dotrzymywaniu postanowień (…)” – zaznacza Andrzej Twardzik.
Niestety, wytrwanie w noworocznym postanowieniu może być bardzo trudne. W świetle badań CBOS tylko 10% badanych, wytrzymuje w postanowieniu rzucania palenia. Jeżeli jeszcze nie jesteś gotowy na pożegnanie się z nałogiem, powinieneś rozważyć zdrowszą alternatywę: e-papieros, czy podgrzewacz tytoniu typu IQOS.
Zdemonizowana nikotyna
Wielokrotnie próbowaliście zamienić zwykłego papierosa na plastry bądź pastylki z nikotyną, niestety wasze starania okazały się bezskuteczne. Plastry nie dają tego co alternatywy jak podgrzewacze tytoniu. Zajęcia rąk, czy wdychania czegoś do płuc. Plastry i gumy pokazują jednak, że to nie nikotyna stanowi problem, a dym z papierosa. Dlaczego? Nikotyna uzależnia, to fakt. Mimo wszystko nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania chorób związanych z paleniem papierosów, są nimi toksyczne substancje znajdujące się w dymie papierosowym. W trakcie palenia papierosów, spala się tytoń osiągający temperaturę 800 st. Celsjusza. Tak wysoka temperatura uwalnia szkodliwe substancje w postaci dymu papierosowego. O jakich liczbach mówimy? W samym dymie znajduje się blisko 7 tysięcy substancji, przy czym około 93 z nich, jest uznawana za szkodliwe (lub potencjalnie szkodliwe), a około 70 za rakotwórcze!
Czy można na coś zamienić papierosa?
Doskonałą alternatywą dla tradycyjnego papierosa jest podgrzewacz tytoniu jak na przykład IQOS, który nie pozostawia przykrego zapachu na dłoniach, ubraniach, włosach, a nawet zasłonach, ponieważ nie spala tytoniu a tylko go podgrzewa wytwarzając aerosol! Od jego stosowania nie żółkną zęby czy palce. Zatem w czym tkwi jego sekret? IQOS w porównaniu do tradycyjnego papierosa, podgrzewa tytoń do maksymalnie 350 stopni Celsjusza, ale go nie spala! Zamiast dymu, powstaje aerozol z nikotyną. Nie ma ciał smolistych, bo nie ma spalania. Z badań wynika, że stężenie substancji szkodliwych w aerosolu IQOS w porównaniu z tradycyjnym dymem z papierosów jest mniejsze średnio aż o 95%. Skuteczność IQOSa potwierdza ponad 365 recenzowanych publikacji naukowych, a także rozdziałów w książkach, 10 badań klinicznych i 18 nieklinicznych, 30 raportów i opinii agend rządowych instytucji ochrony zdrowia publicznego takich państw jak: USA, Wielka Brytania, Japonia, Niemcy i wiele więcej.
Należy jednak pamiętać, że żaden wyrób zawierający nikotynę nie jest obojętny dla zdrowia. Dlatego namawiamy wszystkich do zerwania z nałogiem na zawsze.
seba14:36, 30.01.2021
0 0
ha! od stycznia nie palę i jakoś mi to idzie, może w końcu mi się uda. 14:36, 30.01.2021
Mariusz21:54, 30.01.2021
0 0
No to rzeczywiście długo wytrzymałeś, ja skapitulowałem po tygodniu czasu i wróciłem do palenia. 21:54, 30.01.2021
seba13:26, 01.02.2021
0 0
uu to faktycznie krótko wytrzymałeś, ale cóż może się w końcu uda. 13:26, 01.02.2021
Julka13:41, 02.02.2021
0 0
Tak z grubej rury pojechaliście. Ja obrałam metodę małych kroczków, zamiast rzucić przerzuciłam się na IQOSa i jestem póki co zadowolona. 13:41, 02.02.2021
karol20:56, 02.02.2021
0 0
a czujesz roznice miedzy papierosem, a iqosem? sam sie zastanawiam czy sie nie przerzucic, skoro mniej szkodliwe. 20:56, 02.02.2021
Julka21:34, 02.02.2021
0 0
Wiadomo, że czuć różnicę, ale można się przyzwyczaić. Dużym plusem jest to że mogę w domu palić i nic nie śmierdzi. 21:34, 02.02.2021