Zamknij
REKLAMA

Spodziewasz się przesyłki? Powinieneś to wiedzieć, bo można wszystko stracić

17:30, 05.03.2021 | Źródło: CERT Orange Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Spodziewasz się paczki kurierskiej? Miej się na baczności. Nic nie zamawiałeś? Nie klikaj w podejrzany link. Oszuści rozpoczęli kolejny atak, by wykraść hasła do bankowości internetowej.

CERT Orange Polska (Computer Emergency Response Team) to specjalistyczna jednostka w strukturach Orange Polska, odpowiedzialna za bezpieczeństwo użytkowników internetu, korzystających z sieci operatora. 

Od kilku dni zespół specjalistów odnotowuje wzmożony ruch SMS-owy związany z atakiem cyberprzestępczym. Do abonentów polskich sieci komórkowych trafiają SMS-y zawierające podejrzany link. To kolejna kampania phishingowa. 

Oszuści tym razem podszywają się pod firmę kurierską FedEx i wysyłają informację o zbliżającej się przesyłce. Ci, którzy nie robili internetowych zakupów z pewnością od razu odkryją fałsz. 

Ci, którzy czekają na paczkę muszą wiedzieć, że link zawarty w SMS-ie nie ma nic wspólnego z firmą FedEx. Ponadto jest zarejestrowany w rumuńskiej domenie.

- Jeśli adres niezwiązany z FedEx, na dodatek w domenie .ro, nie wzbudzi naszego niepokoju i zdecydujemy się go wpisać w przeglądarkę, są dwie możliwości. Jeśli witryna rozpozna, że wchodzimy z komputera stacjonarnego, nie pokaże się nic. Będzie biały ekran. Jeśli natomiast wejdziemy z urządzenia mobilnego, po kliknięciu pokaże nam się informacja o konieczności instalacji aplikacji - informuje CERT Orange Polska. 

To kolejna próba "namówienia" użytkowników do instalacji złośliwego oprogramowania. 

Złośliwa aplikacja, po jej zainstalowaniu, pozostaje "w uśpieniu". Zaatakuje, gdy użytkownik podejmie próbę logowania do bankowości internetowej. 

Aplikacja uruchomi złośliwą nakładkę, by przechwycić hasło, a następnie dokona transakcji płatniczych. Oszuści znaleźli także sposób na obejście systemu uwierzytelnienia. SMS-owe potwierdzenie wraz z kodem niezbędnym do dokończenia transakcji również może zostać przechwycone. 

To sprawi, że oszczędności mogą przepaść raz na zawsze.  

(Źródło: CERT Orange Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%