Zamknij
REKLAMA

Zima zostanie na dłużej?

09:00, 07.02.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Zima wróciła w wielkim stylu. Czy zostanie? Informują synoptycy z POB.

Grudzień 2017 określany jest przez synoptyków jako bardzo ciepły i wilgotny - drugi najcieplejszy w całej historii pomiarów. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku w rejonie Łeby i Lęborka suma opadów wyniosła aż 180% normy. Jednocześnie anomalia dodatnia temperatury wyniosła 1-2 stopnie i była jedną z najwyższych w historii pomiarów w grudniu.

Zima powróciła jednak z początkiem lutego i obecne prognozy przewidują dłuższe utrzymanie się mrozu i opady śniegu. Przez najbliższy tydzień ma dominować masa powietrza arktycznego, które później ma zostać wyparte przez powietrze polarnomorskie chłodne. Oznacza to silne mrozy na początku tygodnia, a później również temperatury ujemne, ale nie aż tak niskie.

- Kolejne miesiące zapowiadają się ciepło i raczej sucho. W marcu i kwietniu anomalia temperatur ma wynieść około 1-2 stopnia na plusie, a w maju niecały 1 stopień. Czerwiec z kolei ma być zgodny z normą, a lipiec nieznacznie powyżej. Z kolei deszczu będzie niewiele - czytamy w prognozie długoterminowej Pomorskiego Obserwatorium Burz. 

Wczesna wiosna zapowiada się z niewielkim deficytem opadów, natomiast maj i czerwiec w normie lub z niewielkimi odchyleniami. Lipiec według wstępnych prognoz ma być suchy na północy i nieco wilgotniejszy na południu. Jest to dobra wiadomość dla rolników, ponieważ susza z pierwszej połowy roku może się nieznacznie zmniejszyć.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018