Zamknij
REKLAMA

Henryk Klinkosz odznaczony medalem „Złote Serce”

11.24, 28.11.2022 KL Aktualizacja: 11.33, 28.11.2022
Skomentuj Fot. Starostwo Powiatowe w Lęborku
REKLAMA

Henryk Klinkosz, prezes Zarządu Koła Miejskiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lęborku został odznaczony medalem „Złote Serce”. Odznaczenie wręczyła Ewa Dygaszewicz – prezes pomorskiego PSD podczas spotkania z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Jestem niezmiernie zaskoczony tym wyróżnieniem. Nie spodziewałem się. To ogromna niespodzianka i zaszczyt dla mnie – mówił H. Klinkosz tuż po wręczeniu odznaczenia.

Odznaczenie „Złote Serce”, które otrzymał prezes Klinkosz, jest nowym odznaczeniem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, przyjętym uchwałą Zarządu Głównego w lipcu 2021 roku. Medal przyznawany jest za aktywną działalność społeczną w ramach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przez Zarząd Główny, na wniosek struktur terenowych, czyli oddziałów wojewódzkich, rejonowych i branżowych.

W spotkaniu z okazji Światowego Dnia Cukrzycy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta oraz działacze lęborskiego Koła Miejskiego PSD. Podczas okolicznościowego spotkania koła zostały wyróżnione również panie: Halina Mazurek – za całokształt pracy na rzecz PSD, Halina Grzebiela - za doskonałe prowadzenie księgowości stowarzyszenia i Urszula Ziemian – za świetną realizację zadań administracyjnych w lęborskim kole stowarzyszenia.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzenia złożyła Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska.

To świetnie, że zawsze tak dużo was przychodzi na spotkania, bo to świadczy, że jesteście fajną zgraną grupą, która pragnie razem działać – mówiła starosta – Cieszę się, że tak sprawnie i szybko podnieśliście się po covidowych ograniczeniach i jesteście tak pełni zapału. Korzystając ze świątecznej okazji, życzę wam przede wszystkim zdrowia i jak najmniej pokus, które mogłyby to zdrowie umniejszyć, bo jeśli zdrowia nie brakuje, to dopisuje też humor - i nam, i naszym rodzinom, i przyjaciołom. Mamy też energię do działania i tej właśnie pozytywnej energii również wam życzę.

Życzenia zebranym i gratulacje wyróżnionym złożył również burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Po części oficjalnej zgromadzeni wysłuchali prelekcji Krystyny Kiedrowicz - sekretarz pomorskiego PSD o tym „Jak osoba z cukrzycą może wspierać odporność”, a więc wzmacniać organizm, co jest ważne w życiu każdego człowieka, ale w przypadku choroby przewlekłej – szczególnie istotne. W trakcie prelekcji zaprezentowane zostały dane „IDF Diabets Atlas”, zgodnie z którymi cukrzyca jest jednym z najszybciej na świecie rozwijających się stanów zagrożenia zdrowia XXI w., co potwierdzają tendencje statystyczne, zakładające, że w 2045 r. aż 12,2 proc. populacji będzie dotyczył problem z cukrzycą, podczas gdy w 2021 r. na cukrzycę chorowało 10,5 proc. populacji. Nie leczona, pozbawiona kontroli może prowadzić do wielu powikłań, w tym utraty wzroku, schorzeń nerek, uszkodzeń nerwów, a nawet amputacji kończyn dolnych. Dlatego tak ważne jest popularyzowanie wiedzy jak ograniczyć ryzyko cukrzycy i jak postępować, jeśli ona wystąpi. Temu m.in. służy działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które liczy obecnie 350 oddziałów i kół, zrzeszając prawie 60 tys. pacjentów i prowadząc różnego rodzaju profilaktyczne kampanie informacyjne.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Lęborku

(KL)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%