Zamknij
REKLAMA

"Niebieski Skarb" podsumował miniony rok

17:00, 11.01.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

To był pracowity rok dla Stowarzyszenia "Niebieski Skarb" z Lęborka.

Najważniejsze liczby

Prawie 1000 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało lub dofinansowało w roku 2017 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Środki na ten cel pochodziły z projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PFRON, Telewizję Polską oraz z 1% podatku przekazanych na Stowarzyszenie. 

– Ten rok był wyjątkowy. Konkretna pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy, o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki, dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Udało nam się z naszymi partnerami wynegocjować dobre warunki, nieosiągalne indywidualnie dla rodziców, co zwiększyło efektywność wydawanych środków. Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca, byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Systematyczna i fachowa pomoc specjalistów to gwarancja, że przynajmniej część osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie mogła w dorosłym życiu samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

We wrześniu 2017 Stowarzyszenie rozpoczęło prowadzenie własnych zajęć z socjoterapii. Uczestniczą w nich wysoko funkcjonujący uczniowie z Zespołem Aspergera. Zajęcia raz w tygodniu prowadzone są w dwóch 3-4 osobowych zróżnicowanych wiekowo grupach (8-9 i  11-14 lat).

Na koniec roku 2017 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba dorosłych członków Stowarzyszenia zwiększyła się do 60 osób.
 
Wsparcie po diagnozie i nie tylko

Prężnie przy Stowarzyszeniu funkcjonuje Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla rodziców, dziadków i opiekunów osób z autyzmem. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2017 roku zapoznali się m.in. z tematyką zaburzeń somatyzacyjnych, roli diety we wspomaganiu terapii, adaptacji w nowym środowisku i rozwiązywania problemów w szkole uczniów z autyzmem. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku, dogoterapeutą, czy adwokatem.

- Nasza Grupa Wsparcia to bardzo ciekawe, ale też ciepłe spotkania podczas których w gronie kilkunastu czy często kilkudziesięciu osób poznajemy nowe rzeczy i dzielimy się troskami, sukcesami, wspólnie rozwiązujemy problemy. To także wiele nawiązanych przyjaźni osób z podobnymi problemami i wzajemne wspieranie się – wyjaśnia Wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska.


 
Nowe kompetencje i podwyższanie kwalifikacji

W roku 2017, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowanych zostało kilka szkoleń i prelekcji o szeroko rozumianej problematyce autyzmu.

Najważniejszymi wydarzeniami była organizacja na początku listopada ub. r. całodniowego szkolenia dla 20 rodziców i osób pracujących z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Rozwijanie samodzielności i komunikacji u dzieci z autyzmem”. Szkolenie w formule warsztatowej przeprowadzili psycholodzy, superwizorzy i terapeuci behawioralni, Certyfikowani Analitycy Zachowania Anna Skierczyńska i Wojciech Sekta z Gdańska.

Z kolei w maju 2017 z warsztatami z muzykodramy i gier psychologicznych przyjechał do Lęborka Władysław Pitak z LOGOS w Koszalinie.
Ponad 120 osób uczestniczyło w zorganizowanej przez „Niebieski Skarb” Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” w kwietniu ub. r. W ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Wiele ważnych tematów poruszanych było w ramach Grupy Wsparcia „Niebieska Dłoń”. Członkowie Stowarzyszenia organizowali także wspólne wyjazdy na ciekawe konferencje i wykłady poza powiatem lęborskim.
 
Inicjatywa Roku 2017

12 grudnia 2017 roku podczas uroczystej Gali Wolontariatu w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lęborku delegacja  Zarządu „Niebieskiego Skarbu” odebrała nagrodę główną za najciekawszą Inicjatywę Roku 2017 - Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim, wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie od 4 lat.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele działań realizowanych co roku na początku kwietnia w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie (2 kwietnia). Ulicami miasta przechodzi wtedy kilkusetosobowy Marsz dla Autyzmu, w szkołach i przedszkolach prowadzony jest konkurs „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”, w kinie „Fregata” wyświetlany jest tradycyjnie fabularny lub dokumentalny film o tematyce autyzmu, a w sali audiowizualnej „Mechanika” odbywa się bezpłatna konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Wszystkie te działania angażują setki osób i mają za zadanie popularyzację trudnego tematu autyzmu w społeczeństwie.
W roku 2017 w grupie integracyjnej Przedszkola nr 9 w Lęborku nagrany został spot wideo kampanii społecznej przybliżający temat autyzmu i zarazem promującym Dni Autyzmu.

2 kwietnia ub. r. dzieci z autyzmem i ich rodzeństwo w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie wyprowadzili na boisko trzecioligowych piłkarzy Pogoni Lębork i Górnika Konin. Dla wszystkich były to niezapomniane chwile.  
 
Wakacje i ferie na niebiesko. Integracja

W ferie zimowe i w wakacje w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” przy ul. Krzywoustego kilka razy w tygodniu organizowane były zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Imprezy dla dzieci zorganizowane były także z okazji „Dnia Dziecka czy „Mikołajek”.

Nowe miejsca, doznanie, sytuacje dzieci z autyzmem doświadczały na wielu wyjazdach czy imprezach integracyjnych. Rok 2017 stał pod znakiem aquaparków. Rodzinnie odwiedzano Aquaparki w Bytowie, Redzie i Koszalinie. Wycieczkowy autokar „Niebieskiego Skarbu” odwiedził także Zamek w Malborku. Wiele radości i wspomnień pozostało z Pikników Rodzinnych zorganizowanych w Łebuni i Łebieniu. Dzieci sportową formę pokazały we wrześniu podczas Mini Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Wicku.
 
Nakrętkowy zawrót głowy

Już w 65 miejscach na terenie Pomorza trwa akcja zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystywane są do statutowej działalności, głównie jako wkład własny w aplikowanych przez Stowarzyszenie projektach. W roku 2017 udało się zebrać rekordowe 5027 kg plastikowych nakrętek.
 
Najważniejsze cele na rok 2018

W roku 2018 Stowarzyszenie zamierza kontynuować działania i wprowadzać nowe inicjatywy. Kontynuowane są regularne spotkania Grupy Wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci „Niebieska Dłoń”, oraz cykliczne zajęcia z socjoterapii. Planowane są kolejne bezpłatne szkolenia, prelekcje, spotkania ze specjalistami dla opiekunów osób ze spektrum autyzmu. W integracji i tworzeniu wspólnoty rodzin dotkniętych problemem autyzmu pomogą pikniki i wycieczki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Ma to się zacząć od zimowych ferii i zajęć dla dzieci pn. „Niebieskie Ferie”. Stowarzyszenie jest otwarte na nowe osoby. Praktycznie w każdym miesiącu zgłaszają się rodzice podejrzewający u swoich dzieci zaburzenia autystyczne. "Niebieski Skarb" podpowiada, kieruje na diagnozę, przekazuje kontakty do specjalistów, dzieli się własnymi doświadczeniami.

Stowarzyszenie liczy, że w tym roku znacznie zwiększy kwotę zbieraną z 1%. Pomoże w tym wyjątkowa kampania promocyjna pn. „Niebiescy Bohaterowie”. Dzięki tym środkom tak jak w latach ubiegłych "Niebieski Skarb" będzie mógł pomagać w sfinansowaniu specjalistycznej terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu będących pod jego opieką. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Nordapress, ul. Gniewowska 7, 84-200 Wejherowo, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Nordapress, ul. Gniewowska 7, 84-200 Wejherowo i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone