Zamknij

"Niebieski Skarb" podsumował miniony rok

17:00, 11.01.2018 A.D
Skomentuj
reo

To był pracowity rok dla Stowarzyszenia "Niebieski Skarb" z Lęborka.

Najważniejsze liczby

Prawie 1000 godzin specjalistycznych zajęć dla osób z autyzmem sfinansowało lub dofinansowało w roku 2017 Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Środki na ten cel pochodziły z projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PFRON, Telewizję Polską oraz z 1% podatku przekazanych na Stowarzyszenie. 

– Ten rok był wyjątkowy. Konkretna pomoc w sfinansowaniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to rzeczy, o które najczęściej pytają rodzice dzieci z autyzmem – mówi prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – W wielu przypadkach, gdyby nie nasze środki, dzieci i młodzież z autyzmem pozbawione byłyby specjalistycznej rehabilitacji. Udało nam się z naszymi partnerami wynegocjować dobre warunki, nieosiągalne indywidualnie dla rodziców, co zwiększyło efektywność wydawanych środków. Potrzeby są niestety znacznie większe. Nie ma miesiąca, byśmy nie odebrali telefonu o nowym dziecku ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera. Systematyczna i fachowa pomoc specjalistów to gwarancja, że przynajmniej część osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie mogła w dorosłym życiu samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

We wrześniu 2017 Stowarzyszenie rozpoczęło prowadzenie własnych zajęć z socjoterapii. Uczestniczą w nich wysoko funkcjonujący uczniowie z Zespołem Aspergera. Zajęcia raz w tygodniu prowadzone są w dwóch 3-4 osobowych zróżnicowanych wiekowo grupach (8-9 i  11-14 lat).

Na koniec roku 2017 pod opieką „Niebieskiego Skarbu” było 28 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Liczba dorosłych członków Stowarzyszenia zwiększyła się do 60 osób.
 
Wsparcie po diagnozie i nie tylko

Prężnie przy Stowarzyszeniu funkcjonuje Grupa Wsparcia „Niebieska Dłoń” dla rodziców, dziadków i opiekunów osób z autyzmem. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2017 roku zapoznali się m.in. z tematyką zaburzeń somatyzacyjnych, roli diety we wspomaganiu terapii, adaptacji w nowym środowisku i rozwiązywania problemów w szkole uczniów z autyzmem. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku, dogoterapeutą, czy adwokatem.

- Nasza Grupa Wsparcia to bardzo ciekawe, ale też ciepłe spotkania podczas których w gronie kilkunastu czy często kilkudziesięciu osób poznajemy nowe rzeczy i dzielimy się troskami, sukcesami, wspólnie rozwiązujemy problemy. To także wiele nawiązanych przyjaźni osób z podobnymi problemami i wzajemne wspieranie się – wyjaśnia Wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska.


 
Nowe kompetencje i podwyższanie kwalifikacji

W roku 2017, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowanych zostało kilka szkoleń i prelekcji o szeroko rozumianej problematyce autyzmu.

Najważniejszymi wydarzeniami była organizacja na początku listopada ub. r. całodniowego szkolenia dla 20 rodziców i osób pracujących z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Rozwijanie samodzielności i komunikacji u dzieci z autyzmem”. Szkolenie w formule warsztatowej przeprowadzili psycholodzy, superwizorzy i terapeuci behawioralni, Certyfikowani Analitycy Zachowania Anna Skierczyńska i Wojciech Sekta z Gdańska.

Z kolei w maju 2017 z warsztatami z muzykodramy i gier psychologicznych przyjechał do Lęborka Władysław Pitak z LOGOS w Koszalinie.
Ponad 120 osób uczestniczyło w zorganizowanej przez „Niebieski Skarb” Konferencji „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” w kwietniu ub. r. W ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Wiele ważnych tematów poruszanych było w ramach Grupy Wsparcia „Niebieska Dłoń”. Członkowie Stowarzyszenia organizowali także wspólne wyjazdy na ciekawe konferencje i wykłady poza powiatem lęborskim.
 
Inicjatywa Roku 2017

12 grudnia 2017 roku podczas uroczystej Gali Wolontariatu w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lęborku delegacja  Zarządu „Niebieskiego Skarbu” odebrała nagrodę główną za najciekawszą Inicjatywę Roku 2017 - Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim, wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie od 4 lat.

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele działań realizowanych co roku na początku kwietnia w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie (2 kwietnia). Ulicami miasta przechodzi wtedy kilkusetosobowy Marsz dla Autyzmu, w szkołach i przedszkolach prowadzony jest konkurs „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”, w kinie „Fregata” wyświetlany jest tradycyjnie fabularny lub dokumentalny film o tematyce autyzmu, a w sali audiowizualnej „Mechanika” odbywa się bezpłatna konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Wszystkie te działania angażują setki osób i mają za zadanie popularyzację trudnego tematu autyzmu w społeczeństwie.
W roku 2017 w grupie integracyjnej Przedszkola nr 9 w Lęborku nagrany został spot wideo kampanii społecznej przybliżający temat autyzmu i zarazem promującym Dni Autyzmu.

2 kwietnia ub. r. dzieci z autyzmem i ich rodzeństwo w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie wyprowadzili na boisko trzecioligowych piłkarzy Pogoni Lębork i Górnika Konin. Dla wszystkich były to niezapomniane chwile.  
 
Wakacje i ferie na niebiesko. Integracja

W ferie zimowe i w wakacje w siedzibie „Niebieskiego Skarbu” przy ul. Krzywoustego kilka razy w tygodniu organizowane były zajęcia dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Imprezy dla dzieci zorganizowane były także z okazji „Dnia Dziecka czy „Mikołajek”.

Nowe miejsca, doznanie, sytuacje dzieci z autyzmem doświadczały na wielu wyjazdach czy imprezach integracyjnych. Rok 2017 stał pod znakiem aquaparków. Rodzinnie odwiedzano Aquaparki w Bytowie, Redzie i Koszalinie. Wycieczkowy autokar „Niebieskiego Skarbu” odwiedził także Zamek w Malborku. Wiele radości i wspomnień pozostało z Pikników Rodzinnych zorganizowanych w Łebuni i Łebieniu. Dzieci sportową formę pokazały we wrześniu podczas Mini Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Wicku.
 
Nakrętkowy zawrót głowy

Już w 65 miejscach na terenie Pomorza trwa akcja zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystywane są do statutowej działalności, głównie jako wkład własny w aplikowanych przez Stowarzyszenie projektach. W roku 2017 udało się zebrać rekordowe 5027 kg plastikowych nakrętek.
 
Najważniejsze cele na rok 2018

W roku 2018 Stowarzyszenie zamierza kontynuować działania i wprowadzać nowe inicjatywy. Kontynuowane są regularne spotkania Grupy Wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci „Niebieska Dłoń”, oraz cykliczne zajęcia z socjoterapii. Planowane są kolejne bezpłatne szkolenia, prelekcje, spotkania ze specjalistami dla opiekunów osób ze spektrum autyzmu. W integracji i tworzeniu wspólnoty rodzin dotkniętych problemem autyzmu pomogą pikniki i wycieczki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Ma to się zacząć od zimowych ferii i zajęć dla dzieci pn. „Niebieskie Ferie”. Stowarzyszenie jest otwarte na nowe osoby. Praktycznie w każdym miesiącu zgłaszają się rodzice podejrzewający u swoich dzieci zaburzenia autystyczne. "Niebieski Skarb" podpowiada, kieruje na diagnozę, przekazuje kontakty do specjalistów, dzieli się własnymi doświadczeniami.

Stowarzyszenie liczy, że w tym roku znacznie zwiększy kwotę zbieraną z 1%. Pomoże w tym wyjątkowa kampania promocyjna pn. „Niebiescy Bohaterowie”. Dzięki tym środkom tak jak w latach ubiegłych "Niebieski Skarb" będzie mógł pomagać w sfinansowaniu specjalistycznej terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu będących pod jego opieką. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%