Zamknij
REKLAMA

Kaszubi w niedzielę hucznie świętowali Dzień Jedności

18.54, 18.03.2018 A.W Aktualizacja: 19.00, 18.03.2018
Skomentuj
REKLAMA

276 akordeonów rozbrzmiało jednocześnie w Centrum Edukacyjno-Sportowym. Próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie była jedną z atrakcji Dnia Jedności Kaszubów, który w tym roku odbył się w Kosakowie.

W ramach wydarzenia swoje stoiska rozstawili lokalni twórcy ludowi, rzemieślnicy i producenci żywności. Na scenie, która znajdowała się w holu Centrum Edukacyjno- Sportowego, odbyły się występy zespołów folklorystycznych. Z największym jednak zainteresowaniem spotkała się próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie.

Pod batutą Pawła Nowaka zagrało w sumie 276 akordeonistów. To oznacza, że nie udało się ustanowić nowego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Ustanowiony on został w 2016 roku w Bojanie, gdzie spotkało się 372 akordeonistów. Przed rokiem w Chmielnie zagrało jednocześnie 351 osób.

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 9 marca 1238 roku papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%