Zamknij
REKLAMA

Razem z piecem odpal... rozwagę!

13:00, 10.10.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Każdego roku czad zostawia za sobą tysiące rannych i dziesiątki przypadków śmiertelnych. Strażacy apelują o czyszczenie kominów i sprawdzanie instalacji grzewczych.

W okresie jesienno-zimowym przechodzimy przez sezon grzewczy. W domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą. Swój przydomek zyskał dzięki temu, że jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, tylko w poprzednim sezonie grzewczym zgłoszono aż 3878 interwencji związanych z tlenkiem węgla (czadem). Zalicza się do nich 2229 rannych i 50 przypadków śmiertelnych. 

Jak dochodzi do zatrucia czadem?

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego. Często przyczyną jest także przedwczesne zamknięcie paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często podczas pożaru.

Komenda Głównej Państwowej Straży Pożarnej apeluje o szczególną rozwagę.

Gdy w mieszkaniu korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia, należy uchylić okno. Nie powinno się zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Przy przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych trzeba korzystać z usług wykwalifikowanej osoby. Warto pamiętać również o dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia.

- Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich. Wystarczy jedynie odrobina przezorności - czytamy w informacji przygotowanej przez Komendę Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

 

(A.D)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone