Zamknij
REKLAMA

Lęborska OSP obradowała

04:00, 11.02.2020 | K.L
REKLAMA
Skomentuj

Odbyło się coroczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Lęborskiej OSP.

W spotkaniu uczestniczyli, oprócz władz, jednostki Alicja Zajączkowska - Starosta Lęborski, a także mł. bryg. Adam Wiczkowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej i Marian Borek - Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP.

Podsumowano stan osobowy jednostki oraz dokonano rozliczenia środków finansowych za miniony rok. Omówiono zadania na rok obecny.

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku Wiesław Wójcik, powiedział:

Aktualnie stan osobowy naszej jednostki liczy 63 osoby, w tym 12 dziewcząt. Trzy z nich uczestniczą w bezpośrednich akcjach ratowniczo-gaśniczych. To młodzi, bardzo zaangażowani w realizację naszej misji ludzie. To ludzie, którym się chce – chce się nieść pomoc innym i działać dla dobra lokalnego społeczeństwa. Chciałbym, żeby takich osób, nie obojętnych na los drugiego człowieka, wśród naszej młodzieży było o wiele więcej.

Ochotnicy uczestniczą w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych wspólnie ze strażakami – zawodowcami. Ratują  życie, zdrowie i mienie – również w działaniach związanych z wypadkami drogowymi. Bezpłatnie zabezpieczają imprezy miejskie. Jednak na swoją działalność potrzebują środki finansowe, które pozyskują dzięki współpracy z Miastem (miasto opłaca strażackie ubezpieczenia i dofinansowuje paliwo do wozów bojowych) oraz licznymi sponsorami. Pan Prezes wymienił najbardziej zasłużonych: Farm Frites Poland S.A., Profarm, Nadleśnictwo Lębork oraz firmy Bat i A-Lakiernia.

Wiesław Wójcik dodał:

Dzięki przychylności burmistrza Witolda Namyślaka jesteśmy całkiem nieźle dosprzętowieni.  Ale coraz dotkliwiej odczuwamy problem lokalowy i przeciekający dach blisko 70-letniego budynku naszej remizy. To nie jest temat łatwy, ale będziemy musieli sobie z tym pilnie poradzić.

Warto tu wspomnieć o dodatkowych działaniach jednostki. Druhny i druhowie włączają się w różnego rodzaju akcje charytatywne, są obecni podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspierają Fundację DKMS, rejestrującą potencjalnych dawców szpiku kostnego, a także jedna z druhen przekazała autorski obraz licytowany w czasie Balu Charytatywnego Fundacji Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. Strażacy-ochotnicy są także częstymi gośćmi w przedszkolach na terenie powiatu lęborskiego, gdzie prezentują sprzęt i prowadzą profilaktyczne pogadanki. Na swoim koncie mają również sukcesy sportowe, w tym trzecie miejsce w X Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Jednostek OSP o Puchar Starosty Lęborskiego.
Pod koniec 2019 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, lęborskiej OSP o kolejne 5 lat przedłużono obecność w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

A teraz trochę statystyki. W 2019 roku miało miejsce:

  • 145 wyjazdów - 90 z nich to akcje ratownicze,
  • 36 akcji gaszenia pożarów,
  • 54 likwidacji miejscowych zagrożeń.

 

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone