Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

14:04, 01.03.2021 K.L Aktualizacja: 14:06, 01.03.2021
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com Fot: powiat-lebork.com

Okolicznościowe msze i symboliczne wiązanki kwiatów towarzyszyły corocznie obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. To widoczne znaki pamięci, ważne jednak, by w tym dniu wspomnieć tych, którzy walczyli o Niepodległą.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, jako autor inicjatywy ustawodawczej w zakresie uchwalenia tego święta. Tę ideę podtrzymał kolejny prezydent - Bronisław Komorowski, co doprowadziło do przyjęcia ustawy z 3 lutego 2011 r.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Nastąpiło to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. 1 marca to nie przypadkowa data. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Obchody dnia pamięci w Lęborku mają swój wymiar lokalny. Związane są z żołnierzami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz rtm. Janem Skorbem, komendantem Okręgu Nowogródzkiego AK, spoczywającym na lęborskim cmentarzu. Przy kościele Miłosierdzia Bożego w Lęborku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona żołnierzom 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i innym bohaterom podziemia niepodległościowego. „Inkę” – Danutę Siedzikównę sanitariuszkę tej brygady AK upamiętnia rondo u zbiegu ulic: Krzywoustego i Kaszubskiej.Materiał fotograficzny jest wspomnieniem ubiegłorocznych uroczystości. W tym roku we mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego i uroczystości składania kwiatów pod pamiątkową tablicą swój udział zapowiedział Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%