Zamknij

Obchody Dnia Sybiraka

14:53, 17.09.2021 K.L Aktualizacja: 15:10, 17.09.2021
Skomentuj Fot. lebork.pl Fot. lebork.pl

Dzisiaj w południe przy Pomniku Zesłańców Sybiru odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające Światowy Dzień Sybiraka oraz pamięć o tragicznych wydarzeniach z 17 września 1939 roku – agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

W uroczystości uczestniczyły władze miasta i powiatu na czele z Burmistrzem Miasta Witoldem Namyślakiem, przedstawiciele służb mundurowych,  szkół i przedszkoli, stowarzyszeń, instytucji, pocztów sztandarowych szkół, kombatantów oraz członkowie Koła Związku Sybiraków, którzy doświadczyli dramatu zesłania na obce ziemie podczas deportacji przeprowadzanych przez agresora zza wschodniej granicy.

W przemówieniu Burmistrz Lęborka Witold Namyślak przypomniał wydarzenia sprzed 82 lat, kiedy to o świcie Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Polski, zajmując ponad połowę jej terytorium zamieszkałą przez blisko 14 mln ludzi. Wspomniał także o okrutnym losie nie tylko wziętych do niewoli polskich żołnierzy, ale także mieszkańców zajętych przez Armię Czerwoną, a następnie przyłączonych do ZSRR ziem polskich.   

W naszym mieście o pamięć o tych bolesnych wydarzeniach i tragicznych historiach ludzkich od lat dbają członkowie Koła Związku Sybiraków z niestrudzonym panem Witoldem Baniem na czele. Niestety, stan zdrowia pana Witolda nie pozwala już mu czynnie uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. Jednak i w tym roku pan Witold pilotował przygotowania do dzisiejszej uroczystości, nadal interesuje się sprawami Związku Sybiraków. Czas płynie nieubłaganie. Z roku na rok coraz mniej jest świadków i uczestników tych nieludzkich zbrodni – mówił do licznie zebranych pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru burmistrz Lęborka - Zarówno tym, którzy przeżyli i powrócili do Ojczyzny, jak i tym, którzy zmarli na obcej, nieprzyjaznej ziemi, winni jesteśmy pamięć i szacunek. Po wojnie nasz region stał się nowym domem dla wielu przybywających z różnych zakątków Polski. Nasze rodziny mają różne doświadczenia, wspomnienia z czasów wojny. I jedno wspólne – wojna zawsze niesie nieszczęście, zniszczenie i śmierć - przypomniał.

Patriotyczną uroczystość uświetniła Kompania Honorowa I Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Jej żołnierze pełnili wartę honorową przed pomnikiem oraz odczytali Apel Pamięci.

Źródło: lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%