Zamknij
REKLAMA

Szkoła w Mostach otworzyła muzeum swojego patrona

13:58, 09.06.2022 | KL
Skomentuj
REKLAMA

W miniony wtorek, 7 czerwca w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Azymut” w Mostach odbyło się niecodzienne wydarzenie - otwarto muzeum patrona Szkoły. Najważniejszym gościem był sam patron Jacek Pałkiewicz.

Jacek Pałkiewicz – znany w Polsce i za granicą dziennikarz, podróżnik, eksplorator, odkrywca źródeł Amazonki, znawca osobliwości zanikających egzotycznych kultur oraz twórca szkoły przetrwania – był honorowym gościem i otworzył muzeum swego imienia w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Azymut” w Mostach, której jest patronem.

Szkoła w Mostach od 3 lat nosi imię słynnego podróżnika. Umiłowanie do tradycji podróżniczych i eksploratorskich oraz swego rodzaju inspirację, placówka zawdzięcza tradycji działającej od 32 lat 33. Alternatywnej Drużynie Starszoharcerskiej „Wapniaki” im. Szkoły Przetrwania i Przygody Survival Jacka Pałkiewicza, której przedstawiciel – Dariusz Groszewski był również obecny podczas wydarzenia.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gminy. Powiat reprezentował Wicestarosta Lęborski Edmund Głombiewski, miasto Lębork – burmistrz Witold Namyślak, a Gminę Nowa Wieś Lęborska – wójt Zdzisław Chojnacki. Byli także rodzice no i ci najważniejsi, dla których to wszystko się dzieje - uczniowie szkoły.

„Bądźcie zawsze o krok przed innymi” – to przypomniane przez dyrektorkę słowa, które wypowiedział J. Pałkiewicz w dniu nadania szkole jego imienia. – Jacek Pałkiewicz to człowiek, który jest autorytetem dla młodzieży w tych trudnych i niebezpiecznych czasach – powiedziała dyrektor szkoły Karolina Skorb-Kustusz – Dziś mamy zaszczyt otworzyć w murach naszej szkoły muzeum jego imienia, które będzie służyło nie tylko szkolnej młodzieży, ale całej lokalnej społeczności.

O sposobach na osiągnięcie czegoś ważnego w życiu mówił sam patron szkoły:

Nie wystarczy przeczytać mądry poradnik, by „być o krok przed innymi” – mówił do młodzieży J. Pałkiewicz – Nie da wam tego spędzanie czasu przed telefonem, ale zgłębianie wiedzy i wysiłek, bo sukces mierzy się miarą wylanego potu. Mierzcie wyżej, niż wydaje się wam, że możecie osiągnąć, przekraczajcie granice i przeszkody, które wydają się nieosiągalne – to jest recepta, by wyróżniać się z tłumu. Próbujcie i nie szczędźcie wysiłków, bo nic w życiu nie przychodzi samo, nic nie ma za darmo.

Z okazji otwarcia muzeum Szkoła ogłosiła konkurs plastyczny „Miejsca, które odwiedził Jacek Pałkiewicz” - laureaci otrzymali nagrody, które wręczył sam patron.

Osobistą historią fascynacji postacią podróżnika, historią spotkań z Jackiem Pałkiewiczem i survivalowymi działaniami harcerzy podzielił się Dariusz Groszewski z harcerskich „Wapniaków”, prezentując prowadzoną od 32 lat kronikę poświęconą patronowi drużyny.

Przecięciu wstęgi i otwarciu muzeum towarzyszyły rozmowy patrona z gośćmi i młodzieżą. Po zakończeniu oficjalnej części w holu szkoły można było zaopatrzyć się w książki Jacka Pałkiewicza z osobistą dedykacją autora. Otwarcie muzeum zbiegło się z niedawną 80 rocznicą urodzin podróżnika.

Źródło: powiat-lebork.com

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%