Zamknij
REKLAMA

Spotkanie Premiera z Samorządowcami w Lęborku

13:16, 25.07.2022 | KL
Skomentuj Fot. Powiat Lęborski
REKLAMA

W minioną sobotę, 23 lipca odbyło się w Lęborku zamknięte spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami Powiatu Lęborskiego oraz ościennych gmin i powiatów. Rozmowy odbyły się w ramach cyklu „Porozmawiajmy o Polsce”.

W spotkaniu z Mateuszem Morawieckim poruszano głównie tematy o znaczeniu finansowym, dotyczące subwencji wyrównawczych, by przetrwać okres podwyższonych opłat za energię i ogrzewanie oraz środków pomocowych w ramach kolejnej edycji Polskiego Ładu. Rozmawiano m.in. o działaniach w celu zniwelowania wykluczenia komunikacyjnego powiatu bytowskiego. 

Jesteśmy pierwszym rządem, który działa na rzecz rozwoju kolei – mówił premier M. Morawiecki – Przez poprzednie dziesięciolecia – i to nie jest przytyk tylko do rządu Platformy, ale i do wszystkich wcześniejszych, w których też brałem udział – trwało „zwijanie torów”. My przyglądamy się badaniom określającym obłożenie linii ruchem pasażerskim i systematycznie reaktywujemy te linie, które są najbardziej potrzebne w danym regionie.

O sprawach związanych z finansowaniem szpitali – powiatowego w Bytowie i miejskiego w Miastku mówił Leszek Waszkiewicz, Starosta Bytowski. Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski podniosła problem dotyczący bezpieczeństwa ekologicznego jako problemu globalnego i ogromnych środków jakie gminy muszą przeznaczać na utylizację składowisk odpadów, funkcjonujących formalnie jako zakłady przetwórstwa. W powiecie lęborskim w ostatnich miesiącach dochodziło do licznych pożarów: w gminie Cewice, na składowisku tekstyliów i w samym Lęborku, na terenie złomowiska przy ul. Słupskiej. 

Środki, które trzeba przeznaczyć na utylizację zgromadzonych tam rzeczy ogromnie obciążają budżety miast i gmin, zwracam się do pana premiera z prośbą o rozważenie możliwości pomocy samorządom w tej kwestii – mówiła A. Zajączkowska – To problem dotyczący nie tylko gmin z terenu powiatu lęborskiego, ale również zjawisko o zasięgu ogólnokrajowym, któremu należy systemowo przeciwdziałać, korygując luki prawne. Same gminy nie są w stanie poradzić sobie finansowo z problemem, ponieważ koszt utylizacji sięga w niektórych przypadkach znacznej części gminnych budżetów.

Premier obiecał zgłębić problem, a do szczegółowego zrelacjonowania sytuacji w Lęborku i Kamieńcu w gminie Cewice zobowiązał się Piotr Müller, rzecznik rządu, również obecny podczas spotkania, podobnie jak Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Przed wizytą w Starostwie premier spotkał się w Pogorzelicach z ekipą Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego, na które w ub. roku rząd przeznaczył 800 tys. zł., a z Lęborka Premier udał się na spotkanie do pobliskiego Wejherowa.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Lęborku

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%