Zamknij
REKLAMA

W gm. NWL powstanie droga w innowacyjnej technologii

09.50, 16.08.2022 KL Aktualizacja: 10.10, 16.08.2022
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Przebudowana zostanie droga powiatowa nr 1322G od miejscowości Kębłowo Lęborskie do granicy powiatu. Nowa droga powstanie z zastosowaniem nowoczesnych nawierzchni drogowych z modyfikowanym asfaltem. Stosowną umowę podpisano 12 sierpnia br.

To bardzo ważna droga na terenie naszej gminy – mówił Zdzisław Chojnacki, Wójt NWL w dniu podpisania umowy, nie kryjąc zadowolenia z inwestycji. – Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy gminy, turyści, ale również osoby przemieszczające się między powiatami, np. w drodze do pracy.

Przebudowie zostanie poddany odcinek drogi powiatowej nr 1322G od miejscowości Kębłowo do granicy powiatu. Zadanie będzie polegać na poszerzeniu jezdni i pokryciu jej nowoczesną nawierzchnią, co zwiększy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, w tym pieszych i rowerzystów.

Nowoczesna technologia zastosowana na przebudowywanym odcinku pozwoli dostosować drogę do obecnych norm i standardów, również wytrzymałościowych. Warstwa ścieralna wykonana zostanie z wykorzystaniem asfaltu wysokomodyfikowanego HIMA, która przy zachowaniu identycznej grubości co tradycyjne, umożliwia wydłużenie trwałości konstrukcji jezdni. Przebudowa tej drogi będzie jedną z pierwszych realizacji wykonanych w nowej technologii na terenie północnej Polski, a będzie możliwa dzięki przystąpieniu Zarządu Dróg Powiatowych w Lęborku do programu Innowacyjne Drogi Samorządowe. Celem programu jego twórcy - Orlen Asfalt, jest poprawa jakości i rozwój dróg m.in. poprzez stosowanie nowoczesnych nawierzchni drogowych, z wykorzystaniem asfaltów modyfikowanych, które przyczyniają się także do zmniejszania hałasu i emisji spalin.

Ogólna wartość inwestycji po przetargu to 1.545.876,40 zł. 95 % tej kwoty, czyli 1.468.582,58 zł stanowi dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 2,5 proc. zadania – 38.646,91 zł pokryje Gmina Nowa Wieś Lęborska. Identyczną kwotę dołoży Powiat Lęborski. Stosowną umowę podpisano w piątek, 12 sierpnia.

Cieszę się, że przebudowy i modernizacje dróg powiatowych postępują zgodnie z priorytetami nad których realizacją czuwa Zarząd Powiatu – powiedziała Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski w dniu podpisania umowy– Po przebudowie tej drogi będzie się jeździło wygodniej, a na pewno bezpieczniej.

Źródło: Powiat Lęborski

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%