Zamknij
REKLAMA

Odmienione lęborskie Morskie Oko

10:00, 10.06.2022 | KL
Skomentuj Fot. lebork.pl
REKLAMA

W okolicach ulicy Pułaskiego, Lipowej i stawu „Morskie Oko” zakończyły się prace przy budowie pierwszego, kluczowego elementu kanalizacji deszczowej. W ramach inwestycji zmieniło się również otoczenie stawu, jako miejsca rekreacji dla okolicznych mieszkańców.

W ramach realizowanego projektu zakończyły się prace przy budowie pierwszego, kluczowego elementu kanalizacji deszczowej przy ulicy Puławskiego. W przyszłości do wybudowanej infrastruktury podłączona zostanie kanalizacja deszczowa z przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową rejonu ulic Gajowej, Polnej, Chabrowej czy Osiedla na Stoku.

Elementem nowego systemu odprowadzania wód opadowych było włączenie do niego awaryjnego kanału przelewowego ze stawu „Morskie Oko” oraz umocnienie brzegu stawu sprzyjającego rekreacji i wypoczynku nad wodą. Koszt wszystkich prac wyniósł 261.744 złotych, z czego 50% stanowiła dotacja z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w wysokości 130.872 zł.

Rejon ulicy Pułaskiego charakteryzuje się dużymi różnicami wysokościowymi, co podczas ulewnych opadów powoduje problemy ze spływem i odprowadzaniem wód opadowych prowadzących do rozmywania skarp, lokalnych podtopień i niszczenia infrastruktury oraz elementów zagospodarowania terenu. Jednocześnie obszar ten jest rozwojowy i przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną i usługową. Nowa instalacja odprowadzania wód opadowych zgodnie z przepisami zawiera system podczyszczania i usuwania substancji szkodliwych dla środowiska składających się osadnika i separatorów substancji ropopochodnych. Główne jej elementy znajdują się na dole ulicy Pułaskiego. Równolegle z budową kanalizacji deszczowej przepompownie ścieków sanitarnych wybudowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

W ramach inwestycji zmieniło się również otoczenie stawu. Od strony ulicy Lipowej zniwelowano fragment terenu, wbito modrzewiowe pale i wypełniono go żwirową podsypką. Naturalny podest przy brzegu pozwoli na jeszcze pełniejsze korzystanie z wypoczynku i walorów przyrodniczych bez naruszania istniejącej zieleni czy brzegu stawu. Szczególnie przydatny będzie dla wędkarzy.

Staw „Morskie Oko” jest zarządzany przez miejscowe koło Polskiego Związku Wędkarskiego – koło Komendy Powiatowej Policji Lębork. Organizowane są tu festyny i zawody wędkarskie.

Źródło: lebork.pl

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%