Zamknij
REKLAMA

W Lęborku powstanie 40 tanich mieszkań czynszowych

08:30, 27.06.2022 | KL
Skomentuj Fot. lebork.pl
REKLAMA

Wkrótce rozpocznie się budowa tanich mieszkań przy ulicy Obrońców Wybrzeża 1 w Lęborku. 40 rodzin otrzyma nowe mieszkania w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego.

Tanie mieszkania zostaną wybudowane na działce Skarbu Państwa przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Lęborku przekazanej Miastu przez Krajowy Zasób Nieruchomości.

Program budowy mieszkań na wynajem to oferta skierowana m. in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Część lokali przeznaczonych będzie również dla osób po 60 roku życia. Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania będą mogły zamieszkać w nowych lokalach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności.

Warunkiem przystąpienia do programu było brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. Nabór do nowego systemu mieszkań pod wynajem do budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża prowadzony był od 7 marca do 29 kwietnia 2022 roku. Wnioski złożyło 80 osób. O przydziale mieszkań zadecyduje na podstawie regulaminu Komisja Przydziału Mieszkań na Wynajem. W jej skład weszło 2 radnych, pracownik Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz 2 przedstawicieli LTBS-u. Kryteria naboru do programu reguluje uchwała Rady Miejskiej. Wśród wnioskodawców preferowane były rodziny z dziećmi, osoby po 60 roku życia, rodziny z niepełnosprawnością, najemcy mieszkań komunalnych i socjalnych czy osoby rozliczające się z podatku dochodowego w Lęborku. 

Na Obrońców Wybrzeża powstanie budynek wielorodzinny, dwu klatkowy, czterokondygnacyjny z podziemną halą garażową i dwoma windami, z 40 mieszkaniami 1,2 i 3 pokojowymi o powierzchni od 33 do 65 metrów kwadratowych. Wokół budynku teren zostanie zagospodarowany. Powstaną miejsca parkingowej, droga dojazdowa i chodnik.

Nowy budynek ma powstać do października 2023 roku. Miasto pozyskało na ten cel 1 mln 70 tys. zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 4 mln 588 zł tys. kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Trwa rozpatrywanie wniosku o wsparcie budowy tanich mieszkań z Funduszu Dopłat (ok. 4 mln zł).

Z kolei do końca 2024 roku w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego w Lęborku ma powstać 100 tanich mieszkań pod wynajem. Budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża jest pierwszym, dwa następne powstaną przy Mieszka I bis oraz przy ul. Stryjewskiego 12.

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnych kredytów:

  • dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa,
  • dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% wartości inwestycji oraz kolejne 10% wartości inwestycji do wysokości odpowiadającej wartość gruntu,
  • partycypacja przyszłych lokatorów (25% wartości lokalu)
  • preferencyjny kredyt (30-35%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Ustawa z dnia 10 grudnia 2020r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa umożliwiła rozwój społecznego budownictwa mieszkaniowego. Budynek przy ulicy Obrońców Wybrzeża jest tego pierwszym przykładem – wyjaśnia burmistrz Lęborka Witold Namyślak. – Dzięki dobrej współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości w Warszawie, które przekazało działkę. Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego mogło przygotować ofertę mieszkań m.in. dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy też rodzin sprawujących opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy Ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć kredyt komercyjny. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz otrzyma szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia do własności już po kilkunastu latach. Pozyskanie  w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym. Cieszę się, że program mieszkaniowy idzie zgodnie z planem. Dzięki wysiłkom LTBS-u i współpracy z KZN i BGK jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przystępuje do budowy mieszkań w tym programie.

Lębork jest pierwszą miejscowością w Polsce, w której rusza budowa mieszkań w ramach nowego Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. W związku z tym odbyła się konferencja prasowa oraz symboliczne otwarcie budowy, w którym wzięli udział: prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban, Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, Prezes LTBS-u Krzysztof Filip i Asystent posła Piotra Müllera Marcin Brodalski. W wydarzeniu uczestniczyli także prezesi Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z Pomorza i Warmii i Mazur, radni, okoliczni mieszkańcy i wykonawcy budowy.   

Źródło: lebork.pl

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%