Zamknij
REKLAMA

Powstaje 40 ze 100 mieszkań dla młodych w Lęborku

10.36, 05.08.2022 KL
Skomentuj Fot. lebork.pl
REKLAMA

Tanie mieszkania dla młodych małżeństw i osób, które planują założenie rodziny powstają na osiedlu przy ulicy Obrońców Wybrzeża 1. Powstanie 40 pierwszych mieszkań ze 100 zaplanowanych do realizacji. Aktualnie przygotowywany jest fundament pod halę garażową pod pierwszym budynkiem.

Przy ulicy Obrońców Wybrzeża 1 w Lęborku do października 2023 roku powstanie budynek wielorodzinny dla 40 rodzin. W ramach programu budowy tanich mieszkań na wynajem z oferty skorzystają m. in. młode małżeństwa lub osoby chcące założyć rodzinę. Część lokali przeznaczonych jest również dla seniorów po 60 roku życia. W nowych lokalach o umiarkowanych kosztach najmu zamieszkają osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania. Najemcy po kilkunastu latach będą mogli starać się o prawo własności.

Do października 2023 roku powstanie budynek wielorodzinny, dwuklatkowy, czterokondygnacyjny z podziemną halą garażową i dwoma windami, w którym znajdzie się 40 mieszkań 1,2 i 3 pokojowych o powierzchni od 33 do 65 metrów kwadratowych. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku.  Powstaną miejsca parkingowe, droga dojazdowa i chodnik. Prace budowlane są obecnie na etapie wylewania fundamentów pod halę garażową pod budynkiem.

Miasto Lębork na ten cel pozyskało 1 mln 70 tys. zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 4 mln 588 zł tys. kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Trwa rozpatrywanie wniosku o wsparcie budowy tanich mieszkań z Funduszu Dopłat (ok. 4 mln zł).

W ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego w Lęborku powstanie, do końca 2024 roku, 100 tanich mieszkań pod wynajem. Pierwszym jest budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża 1, dwa kolejne powstaną przy Mieszka I bis oraz przy ul. Stryjewskiego 12.

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnych kredytów:

  • dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa,
  • dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% wartości inwestycji oraz kolejne 10% wartości inwestycji do wysokości odpowiadającej wartość gruntu,
  • partycypacja przyszłych lokatorów (25% wartości lokalu)
  • preferencyjny kredyt (30-35%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Inwestycja mieszkaniowa w Lęborku jest pierwszą realizowaną w Polsce w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. Ciężar koordynacji wszystkich działań przyjęło na siebie Miasto, a za proces inwestycyjny odpowiada miejska spółka Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Ustawa z dnia 10 grudnia 2020r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa umożliwiła rozwój społecznego budownictwa mieszkaniowego. Budynek przy ulicy Obrońców Wybrzeża jest tego pierwszym przykładem – wyjaśniał podczas uroczystości inauguracji projektu burmistrz Lęborka Witold Namyślak. – Dzięki dobrej współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości w Warszawie, które przekazało działkę. Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego mogło przygotować ofertę mieszkań m.in. dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy też rodzin sprawujących opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy Ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć kredyt komercyjny. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz otrzyma szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia do własności już po kilkunastu latach. Pozyskanie  w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym. Cieszę się, że program mieszkaniowy idzie zgodnie z planem. Dzięki wysiłkom LTBS-u i współpracy z KZN i BGK jesteśmy pierwszym miastem w Polsce w którym rozpoczęto budowę mieszkań w tym programie.

Warunkiem przystąpienia do programu było brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. Nabór do nowego systemu mieszkań pod wynajem do budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża prowadzony był od 7 marca do 29 kwietnia 2022 roku. Wnioski złożyło 80 osób. O przydziale mieszkań zadecydowała na podstawie regulaminu Komisja Przydziału Mieszkań na Wynajem. W jej skład weszło 2 radnych, pracownik Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz 2 przedstawicieli LTBS-u. Nabór na budynek przy Obrońców Wybrzeża został już zakończony.  

Źródło: lebork.pl

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%