Zamknij
REKLAMA

Czy grożą nam zimne kaloryfery i niedogrzane domy?

11.40, 07.10.2022 KL Aktualizacja: 11.44, 07.10.2022
Skomentuj Fot. UM w Lęborku
REKLAMA

O tym jak sytuacja energetyczna wygląda w Lęborku i jak lęborski MPEC przygotowany jest do sezonu zimowego wypowiedział się dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lęborku, Mariusz Hejnar.

Kryzys energetyczny spowodował, że nadchodząca zima i obawy o ciepłe kaloryfery niepokoją nas wszystkich. O tym jak sytuacja wygląda w Lęborku, jak lęborski MPEC przygotowany jest do sezonu zimowego wypowiedział się dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lęborku, Mariusz Hejnar.

Lębork od kilku lat posiada elektrociepłownię na biomasę czyli tzw. zrębkę. W obecnej sytuacji jest to podwójna korzyść – nie tylko dbanie o czystsze powietrze, ale i lepsza dostępność oraz niższa cena zrębki.

W okresie letnim w lęborskiej elektrociepłowni do ogrzewania wody używa się wyłącznie zrębków! Średnioroczny udział zrębków w lęborskiej ciepłowni to 40% używanego paliwa, jednak ze względu na niższą wartość energetyczną zimą udział biomasy wynosi ok. 20% , reszta to węgiel. W styczniu MPEC planuje uruchomienie kolejnego kotła na zrębkę, co w obecnej sytuacji będzie podwójnie korzystne.

Sytuacja w Lęborku jest pochodną sytuacji w całej Polsce. Problemem pozostają ceny węgla, które są wysokie. Sytuacja spowodowała, że ceny zrębki również wzrosły.

Jednak obecnie węgiel w portach jest, z zakupieniem biomasy też nie ma problemów. Zarówno zrębkę, jak i węgiel lęborski MPEC posiada i podejmuje wszelkie działania, aby pojawiły się kolejne dostawy.

Obecnie  nie grozi nam też obniżenie parametrów dostarczanego ciepła czy ograniczenia  w dostarczaniu ciepła dla odbiorców.

Sekretarz Miasta Marian Kurzydło potwierdził, że miasto nie planuje wyłączania ogrzewania w obiektach oświatowych czy kulturalnych, czyli można wysnuć wniosek, że placówki te będą zimą działały. Jednocześnie miasto zwraca się z apelem do wszystkich odbiorców ciepła – indywidualnych i instytucjonalnych, aby racjonalnie i oszczędnie używać energii, co pomoże nam wszystkim choć trochę zmniejszyć jej zużycie oraz koszty.

 

Źródło: UM w Lęborku

(KL)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%