Zamknij
REKLAMA

Stary świat - nowe życie. Wystawa w Muzeum

10.16, 13.02.2018 G.B
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum w Lęborku zaprasza na otwarcie wystawy "Stary świat-nowe życie. Lubowidz – Czarnówko – Wilkowo".

Otwarcie odbędzie się 16 lutego o godz. 18.00 w Galerii "Strome Schody".Wcześniej, o godz. 16.00, w sali audiowizualnej (piwnica) Muzeum, odbędzie się prezentacja i prelekcja na temat odkryć archeologicznych na cmentarzyskach w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie.

Ekspozycja prezentować będzie wybór najbardziej okazałych pod względem zasobności w tzw. dary grobowe, pochówków ludności kultury wielbarskiej z pierwszych 3 wieków naszej ery (okres wpływów rzymskich).

Eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Lęborku (zabytki z Czarnówka i Wilkowa) oraz z Muzeum Narodowego w Szczecinie (zabytki z Lubowidza). Pozyskane zostały w wyniku kompleksowych archeologicznych badań wykopaliskowych na cmentarzyskach wspomnianej kultury znajdujących się w pobliżu Lęborka: w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie.

- Każde z wymienionych stanowisk stanowi nieocenione źródło wiedzy o starożytnych społecznościach zamieszkujących okolice Lęborka (Gmina Nowa Wieś Lęborska) - podkreślają muzealnicy.

Odrębną i ciekawą historią są dzieje wykopalisk prowadzonych na trzech cmentarzyskach, z których każde odkryte zostało przypadkiem. Prowadzone w różnych okresach i za pomocą odmiennych technik prace są same w sobie historią archeologii Pomorza.

Przygotowywana ekspozycja ma na celu przybliżenie i uświadomienie zwiedzającym fenomenu i unikatowości lęborskiego mikroregionu osadniczego ludności kultury wielbarskiej, który w chwili obecnej jest największym i najlepiej rozpoznany w Europie. W granicach 3 nekropolii mogło zostać pochowanych nawet ponad 3000 ówczesnych mieszkańców. Pobocznym wymiarem wystawy będzie przybliżenie osiągnięć konserwacji i rekonstrukcji poprzez możliwość porównania stanu zabytku w chwili odkrycia do prezentowanego w gablotach.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum w Lęborku i Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

(G.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%