Zamknij
REKLAMA

W Lęborku powstaje cerkiew

07:59, 09.11.2021 | .
Skomentuj Fot. powiat-lebork.com
REKLAMA

W niedzielę 7 listopada na działce przy ul. Wyczółkowskiego odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża posadowionego na placu budowy cerkwi parafii greckokatolickiej pw. św. Dymitra. W uroczystościach, wraz z członkami wspólnoty wyznaniowej, udział wzięła Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski.

Uroczystości pod krzyżem koncelebrowali: ks. Arkadiusz Trochanowski – nowo wyświęcony w tym roku biskup diecezjalny Eparchii olsztyńsko-gdańskiej, ks. Stepan Prychożdenko – dziekan z parafii w Bytowie i ks. Olech Hrytsiv – proboszcz parafii św. Dymitra, który do Lęborka przyjechał przed dwoma laty z Kołomyi na Ukrainie.

Wraz z zebraną kilkudziesięcioosobową reprezentacją prawosławnej wspólnoty wyznaniowej, w uroczystościach wzięli udział samorządowcy: starosta Alicja Zajączkowska, burmistrz Witold Namyślak i zastępca burmistrza Jerzy Pernal. Wspólnotę rzymskokatolicką reprezentował o. Robert Wołyniec, proboszcz i kustosz Sanktuarium św. Jakuba Ap.

Swoje cerkwie mają sąsiednie wspólnoty greckokatolickie w Bytowie, Człuchowie, Słupsku, Miastku i w Gdańsku. Wkrótce powstanie również cerkiew w Lęborku. Wejście do świątyni zaplanowano zgodnie z projektem, od strony ul. Wyczółkowskiego, jednak ukształtowanie terenu sprawia, że budowla będzie miała również swoją część poniżej gruntu, w której będą umiejscowione pomieszczenia socjalne i mini salka na uroczystości parafialne, chrzty itp. Wstępnie, koszt budowy określony został na ok. 1,2 mln zł, jednak przy obecnych podwyżkach cen materiałów budowlanych, koszt ten może znacznie się zwiększyć. Jak mówi Aleksander Romanko, Przewodniczący lęborskiego Zarządu Koła Związku Ukraińców w Polsce, w budowę, gromadzenie środków na realizację inwestycji, bardzo mocno są zaangażowani sami parafianie, organizując różnego rodzaju zbiórki, uczestnicząc w przeróżnych eventach, gdzie sprzedają np. własne wyroby rękodzielnicze. Znaczna część środków pochodzi z dobrowolnych datków członków wspólnoty.

O wsparcie mentalne i życzliwość, by świątynia mogła powstać jako widoczny znak tolerancji dla różnorodności apelował bp. A. Trochanowski, podkreślając, że Ukraińcy to dobrzy sąsiedzi, przyjaciele, z którymi można bezpiecznie budować wspólny ekumeniczny dom. Z założenia cerkiew będzie otwarta dla wszystkich, którzy zachcą zanurzyć się w modlitewnej zadumie.Budowla nie będzie wielka. Powierzchnia wewnątrz będzie liczyła ok. 170 m kw., ale zaspokoi to zapotrzebowanie lęborskiej wspólnoty wyznaniowej, która obecnie liczy nieco ponad sto osób. Na razie trudno mówić o finale przedsięwzięcia, ponieważ wspólnocie udało się zebrać ok. 1/3 wartości inwestycji. Jak mówi przewodniczący Związku Ukraińców, mile widziane są wszelkie formy wsparcia. Parafia św. Dymitra funkcjonuje w Lęborku od 1958 r. Na razie korzysta na nabożeństwa z gościnności parafii św. Maksymiliana przy ul. Kaszubskiej. A. Romanko zachęca do udziału w mszach wszystkich chętnych, którzy chcieliby bliżej poznać ukraińskie tradycje, kulturę i duchowość. Msze odbywają się co niedziela o godz. 12.30.

Źródło: powiat-lebork.com

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%