Zamknij
REKLAMA

PILNE! Kleszcze już atakują. Nadleśnictwo alarmuje

11:30, 20.04.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Jak informuje Nadleśnictwo Cewice, w lasach już grasują kleszcze. Pojawiły się pierwsze przypadki ugryzień.

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. W samej Polsce żyje ich około 20 gatunków. Te małe, na pozór nieszkodliwe stworzenia, przenoszą różnego rodzaju choroby. Najpoważniejsze z nich to: bolerioza, bartonella, babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, gorączka Q. Najczęściej spotykane z nich to kleszczowe zapalenie mózgu i oczywiście bolerioza. W jaki sposób narażamy się na spotkanie z kleszczem?

- Łamiąc stereotypy, kleszcze wcale nie spadają na nas z drzew. Znajdują się one w dolnym piętrze lasu, to znaczy w paprociach i podrostach. Można więc powiedzieć, że zazwyczaj wchodzą nas od dołu - mówi Rafał Bobrowski z Nadleśnictwa Cewice.

Aby zabezpieczyć się przed nieproszonym gościem w postaci kleszcza, należy nosić długie ubrania, zasłaniające całe ciało. Dobrze jest też pamiętać o długich butach i czapce. Jak reagować, gdy mimo wszystko zostaniemy ukąszeni?

- Przede wszystkim nie powinniśmy wyciskać kleszcza gołymi rękoma. Jeśli będziemy go dotykać w ten sposób, możemy wywołać u niego wymioty. Tak samo może stać się przy polewaniu go różnymi środkami albo smarowaniem masłem. Kleszcza należy usunąć za pomocą pęsety. Złapmy go solidnie i bez kręcenia nim, pewnie ściśnijmy i wyciągnijmy. Jeśli po pewnym czasie w miejscu ugryzienia pojawi się rumień, trzeba udać się do lekarza. Może to oznaczać początek boleriozy - Adam Dominiecki z Nadleśnictwa Cewice.

- Nasze lasy są przepiękne i zachęcamy, żeby z nich korzystać. Natomiast bądźmy uświadomieni, że kleszcz może być niebezpieczny - dodaje Michał Polasik.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone