Zamknij

Medal Starosty Lęborskiego dla płk Janusza Kowalskiego

09:00, 11.11.2021 .
Skomentuj

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska odwiedziła we wtorek 9 listopada płk Janusza Kowalskiego. Powodem wizyty było wręczenie zasłużonemu w działaniach niepodległościowych pułkownikowi Medalu Starosty Lęborskiego.

Pierwotnie wręczenie medalu miało się odbyć podczas „Przystanku Niepodległa”, wydarzenia, które odbyło się w lęborskim starostwie w ub. sobotę. Ze względu na stan zdrowia, płk Kowalski nie mógł pojawić się na uroczystości osobiście.

Janusz Kowalski – syn legionisty, zwiadowca z Samodzielnej Kompanii Zwiadowczej 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki dotarł przez cały szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego, do centrum Berlina. Dwukrotnie ranny we wrześniu 1944 r. z ranami nóg, wobec braku ewakuacji,  przepłynął wpław Wisłę. Po czteromiesięcznym pobycie w szpitalu objął dowództwo kompanii, w której służył. W stopniu chorążego uczestniczył w walkach o Wał Pomorski, forsowaniu Odry i w szturmie na centrum Berlina. Po demobilizacji w 1945 r, podjął studia medyczne, które z sukcesem ukończył i został lekarzem. W lipcu 2021 weteran, lekarz - specjalista ginekolog położnik, doktor nauk medycznych, obchodził 97 urodziny. Ponad godzinne spotkanie ze starostą obfitowało we wspomnienia. Te wojenne i bardziej osobiste – rodzinne. Brawurowy rajd zwiadowczy na powstańczy brzeg Warszawy przypłacił podwójną raną nóg i koniecznością przepłynięcia wpław Wisły. – Przydało mi się harcerstwo i kursy żeglarskie – mówi płk Kowalski – Dzięki harcerstwu doskonale pływałem, więc jakoś poradziłem sobie z nurtem już dość zimnej pod koniec września rzeki.

Wojenne dokonania płk Kowalskiego trafiły do książki Aleksandra Kamińskiego „Zośka i Parasol”, jako dowódcy jedynej łodzi patrolowej, której udało się 15 września 1944 r. przedrzeć z praskiego brzegu Wisły na brzeg powstańczy.

W uznaniu wojennych zasług, płk Kowalski był wielokrotnie odznaczany, m.in. Medalem za Warszawę 1939-1945, Medalem za Odrę, Nysę i Bałtyk, dwukrotnie Srebrnym Medalem Zasłużony Na Polu Chwały, Krzyżem Walecznych oraz tym najważniejszym – Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Źródło: powiat-lebork.com

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%