Zamknij
REKLAMA

Pożegnanie Wacława Kuppera

10:44, 05.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

We wtorkowe popołudnie (4.01) samorządowcy, lokalni politycy, przedstawiciele środowiska nauczycielskiego oraz znajomi i przyjaciele towarzyszyli w ostatniej drodze Wacławowi Kupperowi. Msza żałobna odbyła się w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku.

Wacław Kupper zmarł 25 grudnia ub. r. w wieku 91 lat. Był przewodniczącym Rady Powiatu Lęborskiego I kadencji w latach (1999-2002). Wcześniej pełnił funkcję Naczelnika Miasta Lęborka (1977-1982). W latach 1982-1987 sprawował urząd wiceministra oświaty i wychowania. Był nauczycielem, urzędnikiem nadzoru pedagogicznego oraz aktywnym działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także działaczem sportowym związanym ściśle ze Szkolnym Związkiem Sportowym, pełniąc w latach 1984-1992 funkcję przewodniczącego SZS.

Wacław Kupper urodził się w Wysinie w 1930 r. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Lęborku, następnie studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie i na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta, gdzie uzyskał tytuł magistra historii.W latach 1950–1964 pracował w szkolnictwie miejskim w Lęborku, m.in. w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.Był również politykiem - działaczem Stronnictwa Demokratycznego, szefem struktur tej partii w Lęborku oraz członkiem władz krajowych. Na początku lat 90. kierował Centralnym Ośrodkiem Kształcenia Kadr Stronnictwa Demokratycznego. W 1988 delegowany przez Stronnictwo Demokratyczne wiceprzewodniczył Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach do rad narodowych, w następnym roku zasiadł w komisji podczas wyborów parlamentarnych.

Podczas całej działalności zawodowej, społecznej i politycznej wierny był idei porozumienia ponad podziałami wspieranej przez życiowe doświadczenie i przymioty charakteru, sprawiające, że skupiał wokół siebie grono kolegów i przyjaciół. W 2015 r. otrzymał nominację do Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew”.

W ostatniej drodze panu Wacławowi towarzyszyli liczni radni powiatu i miasta różnych kadencji, przedstawiciele urzędujących władz powiatu i miasta, pracownicy starostwa, współpracownicy, reprezentanci środowiska nauczycielskiego, w tym władz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sylwetkę pana Wacława przypomniał Jan Przychoda, były burmistrz Lęborka, wieloletni dyrektor Technikum Mechanicznego w Lęborku, a prywatnie przyjaciel zmarłego. Mszę św. w sanktuarium koncelebrowali o. Roman Wołyniec, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium oraz ks. prałat Alfons Formela. Prochy zmarłego spoczęły na cmentarzu parafialnym w Lęborku.

Źródło: powiat-lebork.com

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%