Zamknij
REKLAMA

Dodatkowe 5,3 miliona złotych na drogowe inwestycje

15:00, 08.10.2019 | A.D
Skomentuj
REKLAMA

Na przełomie września i października Miasto Lębork otrzymało 5.290.934 zł dofinansowania na realizację drogowych inwestycji. Symbolicznymi czekami z kwotami pozyskanymi od Marszałka Województwa Pomorskiego i Wojewody Pomorskiego pochwalił się Burmistrz Witold Namyślak i Skarbnik Miasta Arleta Bałon.

Z kwoty tej 3.536.467 zł to dodatkowe środki przekazane dla Lęborka przez Marszałka Województwa Pomorskiego na budowę „Lęborskiego Węzła Przesiadkowego”. Wartość realizowanego  przez miasto projektu to aż 39,1 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 włącznie z dodatkowymi środkami wyniesie teraz ponad 24,7 mln zł. Projekt węzła przesiadkowego zakłada m.in. rozbudowę przejścia pieszego pod torami PKP czy budowę miejsc postojowych na ul. Żeromskiego. Zakończyły się już  prace przy budowie kanalizacji deszczowej na ul. Sienkiewicza oraz w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Trwają prace na ul. Bohaterów Monte Cassino, Warszawskiej i Dworcowej. Projekt przewiduje budowę ulic Warszawskiej i Dworcowej wraz z ich połączeniami komunikacyjnymi z ulicą Sienkiewicza, Bohaterów Monte Cassino i Wojska Polskiego, budowę dworca autobusowego z 9 peronami i miejscem odstawnym dla autobusów, budowę miejsc postojowych na ok. 150 pojazdów,  miejsc chwilowego postoju, miejsc postoju taxi i oraz sieci ścieżek rowerowych w tym obszarze wraz z miejscem parkowania rowerów. W ramach projektu Lęborski Węzeł Przesiadkowy Zakład Komunikacji Miejskiej zakupił 5 nowoczesnych autobusów marki Solaris. Budowa Lęborskiego Węzła Przesiadkowego ma się zakończył w połowie roku 2020.

Druga milionowa dotacja w wysokości 1.754.467 zł pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych 2019. Wojewoda pomorskie pozytywnie ocenił wnioski Lęborka i przyznał dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych na przebudowę ostatniego fragmentu ulicy Weterynaryjnej oraz II etap budowy ulicy Majkowskiego. Szacowany koszt realizacji tych ważnych dla miasta drogowych inwestycji to ok. 4 mln 280 zł.

Projekt przebudowy ulicy Weterynaryjnej obejmuje odcinek od mostu na rzece Łebie do ulicy Pionierów. Wąska droga bez pobocza i chodnika utrudnia tam dziś sprawną komunikację. Ma to się zmienić. 200 metrowy odcinek drogi zostanie poszerzony, wybudowany zostanie chodnik i przedłużona ścieżka rowerowa. W ramach inwestycji wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa, a bezpieczeństwo zapewni wyniesione skrzyżowanie i przejście dla pieszych.

Projekt przebudowy ulicy Majkowskiego (II etap) zakłada zastąpienie płyt YOMB nawierzchnią asfaltową oraz częściowo wyznaczenie nowego przebiegu ulicy wzdłuż ogrodzenia firmy ROBEX. Nowe połączenie z ulicą Kaszubską usprawni ruch lokalny w tej części miasta. Drogowa inwestycja zakłada budowę wzdłuż 680 metrowej drogi asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 2 metrów, oświetlenie oraz od strony cmentarza budowę dużego parkingu na 132 pojazdy. Miasto posiada kompletną dokumentację projektową przebudowy ulic z pozwoleniem na budowę i prowadzi procedury przetargowe na wykonanie inwestycji.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz