Zamknij
REKLAMA

W 70. rocznicę powstania batalionów żołnierzy-górników

08:25, 14.10.2019 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

13 października w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, już po raz dwunasty z  inicjatywy Bernarda Neumeullera ze Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników i przy wsparciu Burmistrza Lęborka i Urzędu Miejskiego odbyły się uroczystości w 70. rocznicę powstania batalionów, represjonowanych politycznie żołnierzy górników.

Po Mszy Św. z udziałem posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, władz miejskich na czele z Burmistrzem Witoldem Namyślakiem, Zastępcą Burmistrza Jerzym Pernalem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Litwinem, władz  powiatowych ze Starostą Lęborskim Alicją Zajączkowską i Wicestarostą Edmundem Głombiewskim, delegacji kombatantów, rodzin żołnierzy-górników, mieszkańców oraz pocztu sztandarowego 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego złożono kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy-górników, którzy w okresie powojennym w ramach tzw. zastępczej służby wojskowej wcielani byli do batalionów pracy w kopalniach węgla kamiennego, rud uranu i kamieniołomach.

W latach 1949-59 około 200 tys. młodych mężczyzn uznanych za „element niepewny politycznie" trafiło do przymusowej pracy w ciężkich, niebezpiecznych warunkach. Szacuje się, że co najmniej 1000 żołnierzy górników zginęło podczas wykonywania pracy, a kilka tysięcy utraciło zdrowie. Tragiczna historia tych ludzi przez lata skazana była na zapomnienie. Dopiero po 1989 roku zaistniały w Polsce warunki do ujawnienia wielu tzw. białych plam w najnowszej, powojennej historii kraju. Pojawiły się pierwsze publikacje o batalionach pracy i żołnierzach-górnikach. Dziś Ci, którzy żyją, starają się upowszechniać wiedzę i pamięć o tamtych czasach, o losach swoich i kolegów, którzy zginęli w pracy lub nie doczekali zmian w Polsce. Skupieni w Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników, starają się dokumentować informacje i dane dotyczące tamtych, tragicznych czasów i wydarzeń oraz upamiętniać tę szczególną formację żołnierską m.in. poprzez pamiątkowe tablice, jak w Lęborku.

W Lęborku i powiecie lęborskim żyje jeszcze kilkudziesięciu członków Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone