Zamknij
REKLAMA

MPEC modernizuje sieć ciepłowniczą. Pracowity 2019 rok

13:00, 06.11.2019 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lęborku w roku 2019 zrealizowało kolejne zadania inwestycyjne w ramach III etapu projektu pn. „Modernizacja miejskiej sieci ciepłowniczej na lata 2017- 2021”. Na wymianę starej sieci ciepłowniczej na nowoczesną sieć preizolowaną oraz montaż indywidualnych węzłów cieplnych pozyskano ponad 3,9 mln zł dofinansowania z  Programu Regionalnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, z osi priorytetowej 10. Łączna wartość wieloletniego projektu to prawie 10 mln zł.  

Rok 2019 obejmował przebudowę osiedlowej sieci ciepłowniczej przy ul. 1-go Maja i Armii Krajowej z przebudową węzłów cieplnych oraz przebudowę podziemnej sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Legionów Polskich.

Przebudowa sieci w rejonie ul. 1-go Maja i Armii Krajowej została zakończona i odebrana w sierpniu br. Wykonawcą robót było Konsorcjum „Lębork sieci i węzły 2019” w składzie: Infracorr Sp. z o.o. – Lider, M-3 Budownictwo Inżynieryjne Sp. z o.o. W ramach prac wymieniono 312 metrów bieżących sieci ciepłowniczych, zlikwidowano wymiennikownię grupową oraz zainstalowano 7 indywidualnych węzłów cieplnych w budynkach przy ul. 1-go Maja 7, 8, 9 oraz Armii Krajowej 56, 57, 58 i 58A. Dzięki przeprowadzonej modernizacji mieszkańcy w/w budynków mają możliwość korzystania z miejskiego ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, po uprzednim zlikwidowaniu podgrzewaczy gazowych i wykonaniu w budynkach instalacji c.w.u. Całkowity koszt wykonania zadania wyniósł 662.434,11 zł brutto.

W ramach projektu w rejonie ul. Legionów Polskich wymieniono 218 metrów sieci wysokoparametrowej, kanałowej o średnicy DN 300, na sieć preizolowaną. Przebudowę zakończono w miesiącu wrześniu br. Zadanie zostało wykonane przez El-Pomiar Sp. z o.o. w Gdańsku, na łączną kwotę 772.440,00 zł brutto.

Zadania objęte dofinansowaniem, realizowane są zgodnie z harmonogramem robót, który dzieli się na poszczególne etapy. Oba w/w zadania wchodziły w skład kolejnego, III etapu, których realizacja przypadała na rok 2019. Roboty przebiegały zgodnie z założeniami, a zakończenie wszystkich prac montażowych i odtworzeniowych zostało zrealizowane w terminie, przed sezonem grzewczym.

W ramach IV etapu realizowanego w roku 2020 w budynkach wielorodzinnych przy ulicach Legionów Polskich oraz Wojska Polskiego zainstalowanych zostanie 17 indywidualnych węzłów cieplnych oraz wymieniony zostanie ok. 1000 metrów sieci ciepłowniczej. Rok 2021 to V, ostatni etap i wymiana sieci ciepłowniczej od kotłowni KR-1 w kierunku osiedla przy Legionów Polskich.

Kluczowym rezultatem projektu będzie obniżenie strat ciepła na przesyle w stosunku do całej sieci o 12.486 GJ/a tj. o 21,12%, a tym samym poprawa sprawności funkcjonowania komunalnej infrastruktury energetycznej w Lęborku. Efektem prawie 10 milionowej inwestycji będzie nie tylko ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska (1.554 ton równoważnikowych CO2), ale ograniczenie w zużyciu energii co przyniesie oszczędności finansowe dla gminy i mieszkańców.

Realizacja przedsięwzięcia „Modernizacja miejskiej sieci ciepłowniczej w Lęborku” składa się z 7 zadań:

1. Przebudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej przy ul. 1 Maja i Armii Krajowej w Lęborku z przebudową węzłów cieplnych (zrealizowana)

2. Przebudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej przy ul. Emilii Plater (zrealizowane)

3. Przebudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej przy ul. Legionów Polskich i Wojska Polskiego z przebudową węzłów cieplnych (plan  na rok 2020)

4. Przebudowa osiedlowej sieci ciepłowniczej przy ul. M. Konopnickiej, Alei Wolności i ul. Armii Krajowej z przebudową węzłów cieplnych (zrealizowana)

5. Przebudowa podziemnej osiedlowej sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Legionów Polskich (plan na rok 2021)

6. Montaż węzłów cieplnych, w budynkach i w budynkach zabytkowych (m.in. Muzeum i Zamek – Sąd Rejonowy), na obszarze wpisanym do rejestru zabytków obejmującym układ urbanistyczny obszaru starego miasta w Lęborku wraz z likwidacja części węzła grupowego przy ul. Wyszyńskiego (zrealizowane)

7. Modernizacja napowietrznej osiedlowej sieci ciepłowniczej w przy ul. Krzywoustego na terenie dawnego ZWAR-u (zrealizowane).

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone