Zamknij
REKLAMA

Most przy Czołgistów i Kazimierza Wielkiego otwarty

11:48, 19.10.2021 | K.L
Skomentuj Fot. lebork.pl
REKLAMA

Nowy most na rzece Łebie pomiędzy ulicami Czołgistów i Kazimierza Wielkiego wraz z drogami dojazdowymi otwarty! Z udziałem Wicewojewody Pomorskiego Mariusza Łuczyka i Burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka oraz samorządowców, radnych i pracowników ratusza symbolicznie otwarto dzisiaj nowy most wraz z drogami dojazdowymi. Inwestycja uzyskała duże dofinansowanie z funduszy centralnych.   

Zadanie obejmował przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego od strony Mostnika, nowy most na rzece Łebie w miejscu rozebranej kładki dla pieszych, budowę nowej drogi wzdłuż rzeki Łeby w kierunku ulicy Głowackiego oraz nowe połączenie z ulicy Głowackiego do Czołgistów za budynkiem Czołgistów nr 20.  W ramach wartej prawie 5 milionów złotych inwestycji wybudowano betonowy most, chodniki, drogę dla rowerów i nowoczesne oświetlenie uliczne typu led. Bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewniają wyniesione przejścia dla pieszych z „szorstkimi” pasami oraz ograniczenie ruchu drogowego do prędkości 30 km/h. Całość dopełnia zieleń.

To początek przyszłego połączenia ulicy Czołgistów przez Skarżyńskiego i Nadmorską z ulicą Kossaka. Zaczęliśmy tutaj przy Czołgistów i Kazimierza Wielkiego oraz z drugiej strony skrzyżowaniem Kossaka z Nadmorską. To jeszcze potrwa kilka lat – mówił podczas otwarcia mostu burmistrz Witold Namyślak. - Projekt mostu i dróg dojazdowych kosztował około 5 milionów i była to koszt mniejszy niż zakładał kosztorys. To dobrze, bo zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inne inwestycje. Skutecznie zabiegamy o dofinansowania zewnętrzne i tak było też w tym przypadku. Głównym celem inwestycji było nowe połączenie mostowe, wcześniej była tu tylko kładka. W przypadku potencjalnego remontu mostu na Alei Wolności ten będzie służył jako objazd.

Z otwarcia połączenia drogowo-mostowego pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, a Czołgistów zyskali mieszkańcy osiedla. Pozwoli ono na skomunikowanie gęsto zabudowanych i intensywnie użytkowanych części miasta, dla których główną barierą komunikacyjną jest obecnie rzeka Łeba. Nowe  połączenie składające się z 500 metrowej drogi z chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz oświetleniem umożliwi przekierowanie ruchu samochodowego, rowerowego w nowym kierunku odciążając tym samym most na Alei Wolności, skrzyżowanie Alei Wolności z Armii Krajowej czy skrzyżowanie ulic Czołgistów z Armii Krajowej przy Starostwie Powiatowym. Nowe połączenie poprawi płynność ruchu oraz dostępność komunikacyjną, zwiększy bezpieczeństwo ruchu umożliwiając m.in. bezpośredni, szybki dojazd straży pożarnej.

Zadowolenie ze sprawnie przeprowadzonej inwestycji nie ukrywał obecny na uroczystości Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk.

Jest to ważna inwestycja i bardzo się cieszę, że została zrealizowana. Jak była ona ważna byłem nieraz świadkiem podczas odwiedzin w Lęborku, gdzie zawsze z burmistrzem czy radnymi zaglądaliśmy na ten most. Wiem, że jest to inwestycja, która otwiera pewne możliwości dla Lęborka, nowe rozwiązania komunikacyjne i urbanistyczne. To bardzo cieszy mieszkańców Lęborka i nas wszystkich. Zapewniam że te środki które mamy, które możemy przeznaczyć na inwestycje drogowe w województwie pomorskim trafią też do Lęborka i będą tutaj realizowane także następne inwestycje drogowe.

Łączny koszt inwestycji z wszystkimi robotami dodatkowymi wyniósł 4 mln 894 tys. zł. Miasto Lębork na drogowo-mostową inwestycję pozyskał dotacje w wysokości 2 mln 97 tys. złotych z Funduszu Dróg Samorządowych oraz 1 mln 339 tys. złotych z Rządowego Funduszu inwestycji Lokalnych.

Źródło: lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%