Zamknij
REKLAMA

Co z tymi lampionami?

15:00, 21.08.2020 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

Czyżby bezmyślna moda? Lampiony szczęścia należą do azjatyckiej kultury, ale jak to zwykle bywa podpatrujemy inne kultury i kopiujemy co się da do naszych realiów.

Latający lampion nazywany też lampionem szczęścia lub latarnią Kongminga to mały papierowy balon wypełniony gorącym powietrzem, z otwartym dnem, gdzie umieszczony jest ogień. W Chinach i innych azjatyckich krajach, gdzie tradycyjnie się je wytwarza, puszczane są z okazji różnych świąt lub dla zabawy. Według azjatyckich wierzeń unoszący się w górę lampion zabiera ze sobą wszystkie troski i problemy, a ludziom przynosi szczęście i bogactwo. Ponieważ istnieje przekonanie, że lampiony mogą wywoływać pożary, a ich resztki szkodzić zwierzętom, w kilku krajach w Europie i na świecie zostały one zakazane. Tak jest na przykład w Australii, Austrii czy Brazylii.

Naszym głównym zastrzeżeniem jest brak możliwości kontrolowania otwartego źródła ognia, jaki ogrzewa powietrze w lampionie. Kiedy rozpala się ognisko, można je kontrolować. Unoszącej się w powietrzu latarni kontrolować się nie da. Były przypadki pożarów powodowanych przez latarnie, to także zagrożenie dla ruchu lotniczego – wylicza rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Władze Łeby też zauważają problem i apelują o rozsądek:

Obserwujemy niestety, że tzw. lampiony szczęścia nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Apelujemy o ich nie puszczanie! Lampiony po wypuszczeniu szybują z wiatrem i nikt nie ma kontroli nad tym, dokąd polecą. Unosząc się z wiatrem stanowią realne zagrożenie pożarowe, w szczególności teraz gdy jest sucho, ogień w lampionach może być przyczyną pożaru lasu. Nie wiadomo, gdzie lampion spadnie i czy nie spadnie wcześniej, nim zdąży się wypalić. Puszczanie ich na plaży z zamiarem, żeby odfrunęły w stronę morza również jest zwykłym zaśmiecaniem. Cieszmy się piękną pogodą, pięknymi zachodami słońca i dbajmy o nasze środowisko.

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz