Zamknij
REKLAMA

Jest wyrok Trybunału w sprawie opodatkowania wiatraków

04:00, 26.08.2020 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

Urząd Gminy w Wicku poinformował swoich mieszkańców o wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego opodatkowania wiatraków.

Trybunał orzekł o niezgodności z konstytucją przepisów, które w połowie 2018 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia wprowadziły zmiany w opodatkowaniu wiatraków. Mowa tu o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona zasady opodatkowania wiatraków – na korzyść właścicieli, ale ze stratą dla gmin. Przywrócone zostało bowiem opodatkowanie tylko części budowlanych wiatraka, czyli fundamentu i masztu. Pozostałe części, takie jak turbiny, gondole, łopaty, znów były nieopodatkowane. W związku z tym Gmina Wicko musiała zwrócić operatorom farm wiatrowych blisko 6 mln zł w trakcie pierwszej połowy roku budżetowego, nie otrzymując jakiegokolwiek czasu na dostosowanie swojego budżetu, ani nie otrzymując żadnej rekompensaty za utracone dochody. Łącznie w 2018 r. nasza gmina utraciła z tego powodu  ponad 11,5 mln zł.

Ustawodawca przyjął przepisy niezgodne z konstytucją. Nowe regulacje działając wstecz zrujnowały budżety wielu gmin, doprowadzając je do konieczności wdrażania programów naprawczych. Wobec korzystnego dla naszej Gminy wyroku Trybunału Konstytucyjnego podjęliśmy kroki zmierzające do uzyskania rekompensaty należnych nam środków w kwocie 11,5 mln zł wraz z odsetkami – mówi Dariusz Waleśkiewicz Wójt Gminy Wicko.

Źródło: http://wicko.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz