Zamknij
REKLAMA

"Biblioteka bezglutenowa"

12:00, 31.08.2020 | K.L
Skomentuj Fot: cewice.pl
REKLAMA

Biblioteka bezglutenowa

Gminna Biblioteka Publiczna w Cewicach FILIA W MASZEWIE LĘBORSKIM, jako pierwsza w powiecie lęborskim, otrzymała tytuł „Biblioteka bezglutenowa”. Stało się to za sprawą udziału w projekcie, którego celem  jest rozpowszechnianie wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej.

Uczestnicy projektu mieli do wykonanie jedno z trzech zadań konkursowych:

- napisać wiersz o tematyce glutenu, celiakii lub diety bezglutenowej,

- zrobić zdjęcie na temat bezglutenowego odżywiania,

- przesłać przepis na wymyślone przez siebie danie bez glutenu.

Biblioteka w Maszewie Lęborskim zdecydowała się na przesłanie przepisu. O pomoc poprosiła czytelniczkę – Panią Grażynę Bońkowską, której kuchnia bezglutenowa nie jest obca. Przepis  na sernik bezglutenowy zdobył uznanie organizatorów konkursu.

W nagrodę biblioteka otrzymała książki i poradniki wydane przez  Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, które znajdą miejsce na specjalnej „półce bezglutenowej”. Ponadto biblioteka została wpisana na ogólnopolską listę bibliotek bezglutenowych.

To nie koniec niespodzianek.Organizatorzy akcji „Biblioteka Bezglutenowa” poprosili o przesłanie zdjęcia naszej bezglutenowej ekspozycji. Żeby je wysłać, musiałyśmy najpierw upiec bezglutenowy sernik. Opłacało się! Przepis wraz ze zdjęciem został opublikowany na kulinarnej stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Projekt  „Biblioteka bezglutenowa” realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmę Good Books, we współpracy z  Justyną Tarkowską – autorką książki „Co je Jan?”. Patronat nad projektem sprawują:  Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, blog – Kuchenne Wariacje oraz blog Mama Alergika Gotuje.

Źródło: cewice.pl Autorka artykułu: Beata Czaja, Gminna Biblioteka Publiczna w Cewicach Filia w Maszewie Lęborskim

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz