Zamknij
REKLAMA

Ruszyła budowa nowego muzeum

11:30, 13.11.2020 | K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

Wystartowała budowa muzeum w Łebie - miasto zyska wkrótce nie lada turystyczną atrakcję. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie –  nowego oddziału NMM. Termin zakończenia pierwszego etapu planowany jest na 30 czerwca 2021 roku.

Jak poinformował Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu i poseł na Sejm RP, realizowany projekt otrzymał już 5 mln zł rządowego wsparcia, zaś całość planowanej inwestycji to 40 mln zł. Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad 6 tys. m kw. planowane są aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim. Łebskie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie posiadało zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Obiekt wyposażony będzie w najnowszy sprzęt interaktywny, który umożliwi zwiedzającym np. wcielenie się w rolę sternika na morzu lub badacza nieznanych wód.

Będzie to jedna z 94 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „sieci nowoczesnych muzeów”. Nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w całości ma być sfinansowany ze środków MKiDN. Środki na realizację pierwszego etapu obiektu ministerstwo już przekazało Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Koncepcja budynku – zaproponowana przez zwycięską pracownię Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy – to propozycja jednorodnej bryły o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, otwartej na łebską promenadę i kanał portowy. Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm. Jak będzie obiekt wyglądał finalnie, można zobaczyć na wizualizacjach.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

TeresaTeresa

0 0

Idea piękna i potrzebna, ale ta ogromna bryła architektoniczna akurat w tym miejscu? Przerażające. Diaboliczny pomysł. 11:46, 13.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%