Zamknij

POLICJA SZUKA OSZUSTKI

15:45, 30.07.2020
Skomentuj Fot: KPP Lębork Fot: KPP Lębork

Lęborscy policjanci szukają kobiety, która w tym tygodniu okradła starszą mieszkankę miasta. Funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie, z którego wynika, że do drzwi 83-latki zapukała kobieta, która oświadczyła, że jest od lekarza rodzinnego i przyniosła dotację na zakup leków w formie pieniężnej. Wpuszczona do mieszkania, wręczyła jego lokatorce 300 złotych. W trakcie rozmowy powiedziała, że chciałaby pożyczyć od seniorki 100 zł, jednak banknot musi posiadać konkretną serię i numer. 83-latka udała się do pokoju, żeby poszukać konkretnego banknotu. Pokazała w ten sposób oszustce miejsce, w którym trzymała swoje oszczędności, które straciła.

Policjanci na miejscu przestępstwa zabezpieczyli ślady i zgrali monitoring, dążąc do zatrzymania sprawcy przestępstwa. Pokrzywdzona powiedziała mundurowym, że była to osoba w wieku ok 40 lat, włosach koloru blond i wzroście ok 165 cm.

Przypominamy o tym, że oszuści i złodzieje wykorzystują życzliwość i otwartość starszych osób. Pukają do drzwi seniorów, wykazują zainteresowanie ich sprawami. Podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. spółdzielni mieszkaniowych, ZUS-u, ośrodka pomocy społecznej – takich, z których świadczeń starsze osoby korzystają. Złodzieje w ten sposób zdobywają zaufanie i przychylność seniorów. Zdarza się, że podszywają się za pracownika wodociągów, sprzedawców prądu czy usług teleinformatycznych. Szukają różnych sposobów, by starsze osoby wpuściły ich domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, odwracają uwagę i kradną pieniądze czy też biżuterię.

Kilka porad jak nie stać się ofiarą oszusta lub złodzieja:

Przed otwarciem drzwi:

  • upewnijmy się, że osoba, która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie, to zapytajmy o cel wizyty. Poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  • z nieznajomymi rozmawiaj przy zasuniętym łańcuchu w drzwiach.
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
  • jeżeli już wpuścisz nieznajomego, podczas jego wizyty kontroluj, co się dzieje w całym mieszkaniu. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub zaalarmować otoczenie.

Źródło: KPP Lębork

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gle24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%