Zamknij
REKLAMA

Malowanie lamperii - czym i jak to zrobić?

11.37, 08.06.2022 materiał partnera Aktualizacja: 11.37, 08.06.2022

Lamperia, czyli hit lat 80. i 90. do dzisiaj pojawia się w domach i mieszkaniach, a także w budynkach publicznych. Często można je spotkać w pomieszczeniach, które wymagają skutecznego zabezpieczenia przed zabrudzeniami. Ściany pomalowane do połowy lub ozdobione drewnianymi panelami prezentują się naprawdę świetnie i wprowadzają do pomieszczenia charakterystyczny klimat. Jak o nie zadbać? Jaką farbą pomalować i jak to zrobić?

Jak malować lamperię?

Malowanie lamperii wbrew pozorom jest banalnie proste. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią farbę, miarę oraz ołówek i taśmę malarską. Najpierw należy zaplanować, na jakiej wysokości zostanie podzielona ściana kolorami. Jest to kwestia bardzo istotna i praktyczna. Lamperia, która jest niższa niż do połowy ściany optycznie podwyższy sufit, jeśli jest niski, a na dodatek nieco powiększy przy tym wizualnie pomieszczenie. Z kolei dzięki wyższej lamperii sufit będzie wydawał się znajdować bliżej podłogi. Takie rozwiązanie jest polecane szczególnie do wysokich i przestronnych wnętrz. Ponadto należy zastanowić się, jaki kolor będzie najlepszy. Oczywiście, trzeba harmonijnie zestawić ze sobą odcienie, aby aranżacja była spójna i estetyczna. Warto kierować się zatem zasadą kontrastu lub można postawić na podobieństwa i pokrewne odcienie. Dolna część ściany zazwyczaj jest ciemniejsza niż górna, dzięki czemu unika się wrażenia przeciążenia aranżacji, a wręcz przeciwnie – zyskuje ona na lekkości. Jak dokładnie zaplanować malowanie lamperii można przeczytać na https://www.dekoratorium.pl/pl/ciekawe-pomysly-na-odnowienie-lamperii

Jaka farba do malowania lamperii?

Choć obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na walory dekoracyjne, to nie można zapominać, że jednym z głównych zastosowań lamperii jest zabezpieczenie ściany przed zabrudzeniami. Farba do lamperii musi więc być odporna na szorowanie, działanie wody i wilgoci oraz detergenty. Bardzo dobrze radzą sobie farby alkidowe. Przy ich użyciu można wykonać lamperię bezpośrednio na powierzchni ściany, jak również pomalować drewniane wykończenie. Tworzy ona dobrze przyczepne powłoki, które są dodatkowo elastyczne, a poza tym charakteryzuje się bardzo dobrym kryciem.

Malowanie lamperii krok po kroku

W pierwszej kolejności należy dobrze przygotować podłoże. Musi być ono wyczyszczone, odtłuszczone i suche. W razie konieczności uzupełnia się także wszelkie ubytki zgodnie ze sztuką budowlaną, a następnie wyrównuje podłoże i odpyla. Niezwykle istotne jest wykonanie dokładnego odcięcia pomiędzy dwoma kolorami. Warunki, w jakich przeprowadza się malowanie także mają znaczenie. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza i wyższa niż 30 stopni. Wilgotność z kolei nie może przekraczać 80 procent. Lamperie wykonane zarówno za pomocą farby, jak i drewna to absolutny hit ostatnich lat. Ponadto jest to proste rozwiązanie, które pozwala szybko nie drogo przeprowadzić metamorfozę pomieszczenia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%