Zamknij

Jak zostać krytykiem kulinarnym?

09:11, 02.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 02.08.2022

Z reguły jedzenie to podstawowa czynność, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Dla wielu osób jednak oznacza ono o wiele więcej, kojarząc się bardziej z pasją aniżeli rutynowym obowiązkiem. Jeżeli więc gustujesz w dobrych smakach, a zmysł estetyczny każe Ci fantazyjnie układać każdą potrawę na domowych talerzach, być może zawód krytyka kulinarnego jest właśnie dla Ciebie! Jak nim zostać?

Czym zajmuje się krytyk kulinarny?

Zarabianie na jedzeniu? Brzmi jak marzenie! Mimo to praca w zawodzie krytyka kulinarnego w Polsce w dalszym ciągu nie jest tak popularna, jak w innych krajach. Miłośnik wykwintnej kuchni cieszy się niezwykłym uznaniem szczególnie we Francji, gdzie za wybitność restauracji w dużej mierze odpowiada właśnie wydana przez niego recenzja. Praca w gastronomii – a szczególnie na tak poważnym stanowisku – wiąże się jednak z wieloma obowiązkami.

Głównym zadaniem krytyka jest spróbowanie dań serwowanych w restauracjach, a następnie recenzowanie ich smaku oraz estetyki. Wystawiane opinie muszą być jednak poparte specjalistyczną wiedzą z tego zakresu. Dodatkowo osoba pracująca w tym zawodzie musi być szczególnie wyczulona nawet na najmniejsze detale – w tym sposób podania jedzenia czy jego zapach. Praca krytyka kulinarnego często związana jest także z wystąpieniami w telewizji czy prowadzeniem własnego bloga.

Krytyk kulinarny – jak znaleźć pracę w zawodzie?

Osoba ubiegająca się o stanowisko krytyka literackiego musi mieć ogromną wiedzę z zakresu gastronomii. Największe predyspozycje mają ci, którzy mogą poszczycić się prowadzeniem własnej restauracji lub szefowaniem w kuchni. Szansę daje jednak także ukończenie studiów na kierunku krytyki kulinarnej. Oprócz niezbędnych kwalifikacji kandydat, którego interesuje praca krytyka, powinien spełniać kilka istotnych wymagań, wśród których znajdują się m.in. znajomość technik przygotowywania i serwowania dań czy umiejętność łączenia smaków. Niezbędne jest także „lekkie pióro”, które umożliwi stworzenie wiarygodnej i przyjemnej w odbiorze recenzji.

Ile zarabiają krytycy kulinarni?

Zarobki krytyka kulinarnego są zależne od bardzo wielu czynników, z czego najważniejszym z nich jest renoma w środowisku gastronomicznym. Popularność, związana z występowaniem w programach oraz prowadzeniem renomowanego bloga sprawia, że krytycy mogą zarabiać miesięcznie nawet ponad 10 tysięcy złotych netto!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%