Zamknij

Jak bezpiecznie sprzedać samochód do skupu?

08:03, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:04, 29.09.2022

Zakup nowego auta często wiąże się ze sprzedażą starego samochodu. W zależności od tego, w jakim stanie jest pojazd, można go wystawić na rynku wtórnym, oddać do komisu albo sprzedać w skupie. Ta ostatnia opcja pozwala bardzo szybko odzyskać pieniądze, jak jednak przeprowadzić transakcję, by nie narazić się na kłopoty?

Sprzedaż auta do skupu – jak wyglądają formalności?

Oddanie samochodu do skupu nie różni się jakoś znacząco od sprzedaży osobie prywatnej. Po podpisaniu umowy nowym właścicielem zostaje na przykład https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ - skup aut w Toruniu, dlatego kierowca musi przekazać wszystkie dokumenty dotyczące przekazywanego samochodu, jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Należy też załatwić kwestię OC – zgodnie z przepisami, nowy właściciel ma prawo przejąć razem z autem jego ubezpieczenie, ale skupy często godzą się na zerwanie polisy, co ułatwia kierowcy odzyskanie niewykorzystanej części składki.

Właściciel nie powinien się godzić na sprzedaż bez umowy ani na jakiekolwiek podejrzane zapisy – jeśli te niezgodności wyjdą w przyszłości na jaw, niemal na pewno to właśnie sprzedającego czekać będą nieprzyjemne konsekwencje. Skup nie powinien też naciskać na szybkie podpisanie umowy bez jej uprzedniego przeczytania – klient ma wręcz obowiązek zapoznać się z treścią dokumentów, tak aby transakcja nie budziła najmniejszych wątpliwości.

Ile skup powinien zapłacić?

Wiele miejsc, jak kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/ - skup aut w Inowrocławiu, zapewnia swoim klientom wstępną wycenę przez internet – w formularzu online wpisuje się podstawowe dane samochodu i dołącza do tego zdjęcia, co pozwala oszacować prawdopodobną wartość pojazdu. Ostateczna wycena odbywa się podczas fizycznych oględzin i co istotne, nie jest to równoznaczne z zawarciem umowy. Kierowca, gdy nie jest zadowolony z proponowanej przez skup stawki, ma prawo odstąpić od transakcji – w niektórych miejscach naciska się na klientów, że muszą przyjąć taką ofertę, są to jednak praktyki niezgodne z prawem.

Cenę zaproponowaną przez skup można negocjować, oczywiście tylko do momentu podpisania umowy. Reklamacja co prawda jest możliwa, ale zdecydowanie prościej jest zadbać o te sprawy przed sfinalizowaniem transakcji.

Tylko w legalnych placówkach

Nielegalne szroty oferują wyższe stawki, dlatego nie brakuje kierowców decydujących się na podobne rozwiązanie. Zysk jednak będzie tylko pozorny, ponieważ nielegalnie działający szrot nie wystawi żadnych dokumentów, a bez nich nie da się wyrejestrować auta i odzyskać zwrotu z polisy ubezpieczeniowej. Dopóki auto nie zostanie wyrejestrowane, kierowca ma obowiązek płacić składkę OC, będzie więc sporo urzędowych problemów po takiej transakcji. Innym zagrożeniem jest wykorzystanie samochodu do przestępstwa – kierowca wciąż figuruje jako prawowity właściciel pojazdu, więc to na niego spadnie odpowiedzialność za wykroczenie.

Jak sprawdzić, czy skup jest godny zaufania? Legalnie działający skup jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, co każdy może sprawdzić, wystarczy poprosić o numer KRS, REGON lub NIP. Porządny skup nie będzie też robić trudności z dostępem do innych dokumentów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%